Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

1,37 mld Euro za 2 Mistrale

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 30 grudnia 2010

Rosja zapłaci za 2 francuskie okręty desantowe Mistral 1,37 mld Euro. Udział rosyjskich producentów w ich wytwarzaniu wyniesie 20-40%.

Przetarg na dostawę okrętów desantowych dla WMF został ogłoszony 26 października 2010. Od początku była w nim faworyzowana oferta francuskiej DCNS (Direction des Constructions Navales). 24 grudnia źródła francuskie i rosyjskie podały, że zakończone zostały rozmowy na temat dostaw 4 okrętów desantowych Mistral. Dziś pojawiły się w rosyjskich mediach nieoficjalne informacje o warunkach kontraktu.

Pierwsze 2 zamówione Mistrale mają zostać wyprodukowane przez DCNS z udziałem kooperantów rosyjskich. Pierwszy okręt ma kosztować 720 mln Euro, a drugi 650 mln Euro. Udział producentów rosyjskich w budowie pierwszego Mistrala ma wynosić 20%, w drugim ma wzrosnąć do 40%. Między innymi ten czynnik ma wpłynąć na zmniejszenie ceny. Nie podano, ile będą kosztować 2 desantowce, które mają zostać zbudowane na licencji DCNS w stoczniach rosyjskich.

Według źródeł francuskich, pierwsze Mistrale mają zostać dostarczone w latach 2013 i 2014. Rosyjskie stocznie powinny zaś opanować technologie budowy tych okrętów do 2016. Jeszcze nie zdecydowano, w której konkretnie stoczni miałyby być budowane Mistrale. Brane są pod uwagę co najmniej 3 stocznie, w tym Admirałtiejskije Wierfi należące do OSK (Obiediniennaja Sudrostroitielnaja Korporacja) - faworyt rozgrywki.

Choć źródła związane z negocjacjami podają, że udało się znacznie obniżyć cenę kupowanych okrętów w stosunku do pierwotnych planów, to faktycznie jest ona znacznie wyższa od podawanych wcześniej wartości (4 Mistrale za 2 mld Euro, 2010-12-23). Dotąd szacowano, że jeden Mistral będzie kosztować 400-600 mln Euro. W mediach rosyjskich pojawiły się więc podejrzenia korupcji przy zawieraniu kontraktu. Mówi się nawet, że ostateczna cena może być jeszcze wyższa. Możliwe jednak, że kilkaset dodatkowych milionów Euro to cena za transfer technologii - jeden z pierwszych w takiej skali między dostawcą uzbrojenia z Zachodu a Rosją (WikiLeaks: zerwanie kontraktu za technologie, 2010-12-01, Izraelskie komponenty bsl dla Rosji, 2010-10-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.