Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francja zamówiła Meteory

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 stycznia 2011

Francuski minister obrony, Alain Juppé poinformował w poniedziałek o złożeniu zamówienia na 200 pocisków powietrze-powietrze MBDA Meteor. To 4. umowa produkcyjna, dotycząca tych pocisków.

Artystyczna wizja odpalenia pocisku Meteor przez myśliwiec Rafale / Rysunek: Dassault

Meteor, rakietowy pocisk dalekiego zasięgu typu powietrze-powietrze, został wstępnie zamówiony w MBDA przez wojska lotnicze 6 państw w grudniu 2002. Ta europejska odpowiedź na AIM-120 AMRAAM amerykańskiego Raytheona, ma stać się orężem samolotów Eurofighter, Rafale i Gripen.

Do tej pory porozumienie sprzed kilku lat przełożyło się na 4 kontrakty, dotyczące produkcji seryjnej. Jako pierwsza, pociski zamówiła Wielka Brytania, rezerwując na ten cel 1,2 mld GBP. To największy kontrakt. Londyn zamierza wyposażyć w pociski zarówno Eurofightery, jak i F-35. Brytyjskie zakłady MBDA są również głównym wykonawcą europejskiego zlecenia.

Pod koniec 2009 na podobny krok zdecydowała się Hiszpania. Zamówiła 100 pocisków. Trzecią umowę podpisała we wrześniu ubiegłego roku szwedzka agencja zamówień wojskowych.

Ostatnia umowa dotyczy zakupu 200 pocisków. Podpisali ją przedstawiciele brytyjskiej Defence Equipment & Services (DE&S) - reprezentującej francuską agencję zamówień wojskowych DGA - oraz MBDA-UK. Dostawy Meteorów dla Francji rozpoczną się w 2018.

By porozumienie z 2002 zostało w pełni wykonane, niezbędne jest jeszcze podpisanie umów produkcyjnych przez Włochy i Niemcy. Rzym zamierza kupić 400 pocisków, Berlin - 600.


Drukuj Góra