Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wyrzutnie dla następców Tridentów

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 10 stycznia 2011

W ostatni czwartek General Dynamics Electric Boat otrzymała zlecenie kontynuowania rozwoju wyrzutni pocisków balistycznych dla okrętów strategicznych nowej generacji.

Wyrzutnie pocisków Trident II na USS Ohio. Jednostki tego typu wyposażono w 24 wyrzutnie. Przy zastosowaniu mocniejszych głowic W88 (475 kt), łączna moc głowic jednego tylko okrętu (24x14 głowic) wynosi 91,2 Mt i wystarczy teoretycznie do zniszczenia trzeciej części miast Rosji / Zdjęcie: DO USA

Pociski Trident II D5 tworzą obecnie morski komponent sił strategicznych USA i Wielkiej Brytanii. W US Navy uzbrojono w nie 14 okrętów podwodnych typu Ohio. Każdy z nich przenosi 24 pociski, uzbrojone w 8 głowic, z reguły W76 o mocy 100 kt. Brytyjczycy uzbroili w Tridenty II swoje 4 okręty typu Vanguard, z których każdy może przenosić 16 pocisków. Liczba głowic jest jednak ograniczona. Wynosi prawdopodobnie mniej niż 200 egz.

Zasięg pocisków to ok. 11 tys. km, przy standardowym wykorzystaniu 8 głowic. Promień CEP wynosi jedynie 120 m, co pozwala na bezpośrednie atakowanie silosów z pociskami międzykontynentalnymi. Krótki czas reakcji umożliwia również próbę niszczenia wykrytych wyrzutni mobilnych.

Okres służby Tridentów II określono na 42 lata. Pierwsze, produkcyjne pociski zostały dostarczone US Navy w 1989. Oznacza to, że najstarsze mogą zostać wycofane dopiero ok. 2030.

Amerykanie rozpoczęli już wstępne prace nad atomowymi okrętami strategicznymi nowej generacji, SSBN-X Future Follow-on Submarine. Mają one przenosić pociski, nazywane wstępnie jako Trident E-6. Obie konstrukcje powinny wejść do służby w 2027.

Elementem tych prac jest zbudowanie nowej wyrzutni, Common Missile Compartment (CMC), przeznaczonej zarówno dla okrętów amerykańskich, jak i brytyjskich. Na razie rozpatrywane są różne możliwości - w zależności od wyboru projektu nowego okrętu i pocisku. Jedną z nich jest zmiana rozmiarów wyrzutni. Obecnie stosowane mają średnicę 2,21 m. Nowe mogą zostać powiększone do 3,04 m. Oznaczałoby to prawdopodobnie zmniejszenie do 12 liczby pocisków, przenoszonych przez nowe okręty podwodne. Wyrzutnia ma być przy tym przystosowana do odpalania także Tridentów D5.

General Dynamics Electric Boat otrzymała ramowe zlecenie na zaprojektowanie CMC w grudniu 2008. Od tej pory Pentagon zawarł ze spółką - a także ze spółkami Lockheed Martina i Northrop Grummana - kilka umów szczegółowych. Oczekuje się, że prace projektowe zakończą się w grudniu 2013.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.