Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe spadochrony dla USAF

Lotnictwo wojskowe, 22 stycznia 2011

US Air Forces testuje Guardian Angel Advance Parachute System (GAAPS), nowe spadochrony, mające zwiększyć bezpieczeństwo skoczków w trudnych warunkach.

Guardian Angel Advance Parachute System to modułowy system, pozwalający dobierać spadochrony na potrzeby konkretnych misji. Może zastąpić dotychczas eksploatowane, ponad 50-letnie rozwiązania / zdjęcie USAF

Nowy system został stworzony z myślą o skoczkach-ratownikach US Air Force, zmuszonych często docierać do żołnierzy, znajdujących się w trudnym terenie. Pozytywne wyniki prób pozwalają jednak sądzić, że spadochrony trafią do wszystkich rodzajów sił zbrojnych USA.

GAAPS składa się z trzech elementów; spadochronu z wymuszonym otwarciem, spadochronu-skrzydła oraz tandemu. Czasze zostały wykonane ze specjalnego włókna, umożliwiającego lądowania na dużych wysokościach.

Obecnie stosowane rozwiązania nie są bowiem skuteczne w rozrzedzonym powietrzu. Prędkość pionowa skoczka jest zbyt wysoka, co może powodować obrażenia przy kontakcie z ziemią. Projektanci, którzy stworzyli w latach 1960. spadochrony, skupili się na zapewnieniu bezpiecznego lądowanie na poziomie morza. Tymczasem większość współczesnych operacji bojowych, prowadzonych nad górzystym Afganistanem, wymaga nowych rozwiązań. Dzięki możliwości wyboru różnych typów spadochronów, GAAPS można zaadoptować do praktycznie każdych warunków. System umożliwia też skoki dwóch skoczków spiętych w tandemie.

Testy GAAPS rozpoczęły się 2009. Najpierw były to próby naziemne, potem wykonywanie w locie, jednak z wykorzystaniem manekinów. Wkrótce nowe spadochrony będą testowane przez ludzi. Wstępny program testów powinien zakończyć się w lutym.


Drukuj Góra