Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dostawy irackich Eurocopterów

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 stycznia 2011

Lutz Bertling, dyrektor generalny EADS Eurocopter poinformował wczoraj o zrealizowaniu pierwszych dostaw śmigłowców EC635 w wersji uzbrojonej, dla jednego z państw bliskowschodnich.

EC635T2+ w czasie testów uzbrojenia w RPA. Zwraca uwagę malowanie śmigłowca w barwach irackich / Zdjęcie: Eurocopter

Informacja nie precyzuje kraju odbiorcy. Wiadomo jednak, że w marcu 2009 ministrowie obrony Francji i Iraku podpisali porozumienie o zakupie 24 śmigłowców EC635 (zobacz: Eurocoptery dla Iraku).

Wiadomo również, że producent współpracuje z południowoafrykańską Advanced Technologies & Engineering (ATE) przy tworzeniu zestawu uzbrojenia, dla lekkich i średnich śmigłowców (Stand Alone Weapons System - SAWS).

Co więcej, jeden z EC635T2+ przeszedł już program testów z systemami rodem z RPA, a prezentowane zdjęcie wskazuje, że integrowany z nimi statek powietrzny występuje w malowaniu i oznaczeniach irackich wojsk lotniczych. Dodać przy tym należy, że Eurocoptery trafią ostatecznie do jednostek lotniczych wojsk lądowych, jako uzbrojone śmigłowce rozpoznawcze i wielozadaniowe.

Lutz Bertling ujawnił wreszcie, że EC635 zostały wyposażone w południowoafrykańskie ppk Ingwe, npr oraz zasobnik z działkiem kalibru 20 mm. Wyposażenie to pokrywa się z zastosowanym w SAWS. Wszystkie te fakty pozwalają stwierdzić, że wczorajsza informacja dyrektora generalnego EADS Eurocopter dotyczy najprawdopodobniej realizowania dostaw dla irackich wojsk lądowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.