Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PSLV zamiast GSLV

Astronautyka, 26 stycznia 2011

Na pierwszy kwartał 2011 zaplanowano start indyjskiej rakiety Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) z trzema satelitami na pokładzie. Zastąpi ona zawodną rakietę GSLV.

W najbliższym czasie PSLV będzie podstawową indyjską rakietą kosmiczną. W większej GSLV szwankujące silniki spowodowały, że tylko 2 na 7 prób startu było udanych / Zdjęcie: ISRO

Indyjska organizacja badań kosmicznych, po nieudanych próbach wystrzelania rakiet GSLV w kwietniu i grudniu 2010 (zobacz: Nieudany start indyjskiej rakiety), ogłosiła, że w kolejną misję poleci sprawdzona PSLV (zobacz: Indyjski rekord kosmiczny, Indyjska misja księżycowa).

Zaplanowany lot ma się odbyć z centrum kosmicznego Satish Dhawan Space Centre, na wyspie Sriharikota. Ładunek rakiety będą stanowić indyjski satelita Resourcesat-II i dwie mikrosatelity: singapurska X-sat oraz indyjsko-rosyjska Youthsat. ISRO planuje również drugi lot PSLV, mający wynieść na orbitę komunikacyjnego GSat-12, który zastąpi wystrzelonego w 2000 Insat-3B.

Indyjska organizacja badań kosmicznych zdecydowała się wykorzystać mniejszą PSLV (masa startowa 295-316 t, masa ładunku 1,6-3,5 t, w zależności od orbity), gdyż jest to konstrukcja bardziej niezawodna. Ten typ rakiety wyniósł już na orbitę satelity klientów z Algierii, Belgii, Kanady, Niemiec, Indonezji, Izraela, Włoch, Korei Południowej oraz Szwajcarii.

Indie cały czas borykają się z problemami, trapiącymi krajowe rakiety klasy GLSV o masie startowej 403 t i wynoszące do 2,5 t ładunku na wyższe, geostacjonarne orbity. Większość prób zakończyła się porażką. Obecnie funkcjonujące satelity Insat zostały umieszczone w przestrzeni okołoziemskiej na pokładzie względnie niezawodnych, francuskich Ariane 5.

Rakiety GLSV mają stanowić kluczowy element indyjskiego programu podboju kosmosu. ISRO planuje wystrzelenie lądownika księżycowego Chandrayaan-2 w 2013 oraz wysłanie na srebrny glob misji załogowej 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra