Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udane zakończenie testów Mokopy

Wojska lądowe, 27 stycznia 2011

Przedstawiciele Denel Dynamics z RPA poinformowali we wtorek o osiągnięciu gotowości operacyjnej przez ppk Mokopa. Pocisk będzie stanowił oręż m.in. śmigłowców Rooivak.

Moment odpalenia pocisku...

Rozwój Mokopy rozpoczęto oficjalnie w 1996. Ministerstwo obrony RPA chciało zakupić amerykańskie ppk Hellfire, jednak okazało się to niemożliwe ze względu na embargo. Z tego powodu zainicjowano rozwój własnej konstrukcji.

Ostatecznie udało się uzyskać broń o bezkonkurencyjnym zasięgu ponad 10 km. Jest to niepraktyczne np. w Europie, jednak na otwartych przestrzeniach południa Afryki daje istotną przewagę nad potencjalnymi przeciwnikami.

Nowy oręż przeciwpancerny - przewidziany od początku dla śmigłowców uderzeniowych Rooivak - otrzymał laserowy, półaktywny system naprowadzania. W odróżnieniu od klasycznych rozwiązań tego typu, operator nie musi podświetlić celu przed wystrzeleniem pocisku. Członek załogi śmigłowca - lub nawet żołnierzy piechoty - może oświetlić cel nawet w końcowej fazie lotu pocisku. Jednocześnie zastosowanie lasera daje dużą precyzję. Średni rozrzut przy strzelaniu na 10 km wynosi jedynie 30 cm.

...i zaraz przed trafieniem w środek celu / Zdjęcia: Denel Dynamics

Przedstawiciele Denel Dynamics poinformowali, że 21 stycznia zakończył się program testów ppk na poligonie doświadczalnym spółki, niedaleko Bredasdorp. Wyniki prób były pozytywne.

Otwiera to drogę do sprzedaży Mokop. Na razie wyłącznie w wersji z głowicą przeciwpancerną (zapewniającą penetrację 1350 mm stali pancernej) i z naprowadzaniem laserowym. Producent rozwija również pocisk z naprowadzaniem w podczerwieni i innymi typami głowic. Władze Denela chcą oferować Mokopę jako całą rodzinę pocisków, przeznaczoną zarówno dla platform lądowych, jak i również samolotów odrzutowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.