Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prywatyzacja WMZ

Przemysł zbrojeniowy, 28 stycznia 2011

Rząd Bułgarii zdecydował się na sprzedaż 100% udziałów w Wazowskim Maszinostroilenim Zawodie (WMZ), jednym z największych zakładów branży specjalnej w kraju.

Brama zakładów, założonych w 1936 / Zdjecie: WMZ

WZM z bułgarskiego Sopotu, są jednym z największych zakładów branży zbrojeniowej w tym kraju. Według agencji prywatyzacyjnej, spółka zatrudnia 4283 osoby. Część z nich pracuje jednak na wydziałach, realizujących zamówienia cywilne.

Część wojskowa zajmuje się głównie produkcją amunicji i zapalników, w tym amunicji artyleryjskiej kalibrów 100-152 mm (łącznie z rakietową), pocisków przeciwpancernych dla zestawów ppk i granatników przeciwpancernych, jak również pocisków niekierowanych kalibrów 57 i 80 mm dla lotnictwa. WMZ zachował również zdolność do wznowienia produkcji zestawów przeciwlotniczych rodziny Strzała-2 i Igła-1E

Zakład oferuje amunicję do postsowieckich systemów uzbrojenia, jednak w ciągu ostatnich lat opracowano również własne odmiany kilku typów amunicji, w tym np. głowicę tandemową dla granatnika RPG-7W.

W związku z tym, że dotychczasowe próby znalezienia inwestora strategicznego zawiodły, władze w Sofii zdecydowały się na bezwarunkową prywatyzację przedsiębiorstwa. W czasie publicznego przetargu na sprzedaż zostanie wystawiona całość spółki. Nowy nabywca ma mieć doświadczenie w branży zbrojeniowej i przedstawić 3-letni plan rozwoju przedsiębiorstwa. Sprzedaż - jeśli do niej dojdzie - będzie jednak musiał zatwierdzić parlament.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.