Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prywatyzacja WMZ

Przemysł zbrojeniowy, 28 stycznia 2011

Rząd Bułgarii zdecydował się na sprzedaż 100% udziałów w Wazowskim Maszinostroilenim Zawodie (WMZ), jednym z największych zakładów branży specjalnej w kraju.

Brama zakładów, założonych w 1936 / Zdjecie: WMZ

WZM z bułgarskiego Sopotu, są jednym z największych zakładów branży zbrojeniowej w tym kraju. Według agencji prywatyzacyjnej, spółka zatrudnia 4283 osoby. Część z nich pracuje jednak na wydziałach, realizujących zamówienia cywilne.

Część wojskowa zajmuje się głównie produkcją amunicji i zapalników, w tym amunicji artyleryjskiej kalibrów 100-152 mm (łącznie z rakietową), pocisków przeciwpancernych dla zestawów ppk i granatników przeciwpancernych, jak również pocisków niekierowanych kalibrów 57 i 80 mm dla lotnictwa. WMZ zachował również zdolność do wznowienia produkcji zestawów przeciwlotniczych rodziny Strzała-2 i Igła-1E

Zakład oferuje amunicję do postsowieckich systemów uzbrojenia, jednak w ciągu ostatnich lat opracowano również własne odmiany kilku typów amunicji, w tym np. głowicę tandemową dla granatnika RPG-7W.

W związku z tym, że dotychczasowe próby znalezienia inwestora strategicznego zawiodły, władze w Sofii zdecydowały się na bezwarunkową prywatyzację przedsiębiorstwa. W czasie publicznego przetargu na sprzedaż zostanie wystawiona całość spółki. Nowy nabywca ma mieć doświadczenie w branży zbrojeniowej i przedstawić 3-letni plan rozwoju przedsiębiorstwa. Sprzedaż - jeśli do niej dojdzie - będzie jednak musiał zatwierdzić parlament.


Drukuj Góra