Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

XM25 w Afganistanie

Wojska lądowe, 10 lutego 2011

Przedstawiciele US Army ujawnili, że w Afganistanie wykorzystano bojowo 5 prototypów samopowtarzalnych granatników XM25 kalibru 25 mm. Z pozytywnym skutkiem.

XM25 powstał po rezygnacji z programu XM29 OICW, kompaktowej broni, łączącej w sobie karabinek i automatyczny granatnik kalibru 20 mm z programowalną amunicją. Od 2004 prowadzone są oddzielne programy, w tym granatnika o zwiększonym do 25 mm kalibrze. Rozpoczęcie produkcji seryjnej planowane jest nie wcześniej niż w 2013 / Zdjęcie: US Army

Wszystkie 5 istniejących prototypowych granatników XM25 (zobacz także: PM Soldier Weapons na MSPO) trafiło do dwóch oddziałów liniowych US Army w Afganistanie w połowie grudnia ubiegłego roku. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia było określenie przydatności broni w warunkach prawdziwych działań wojennych, określenie wpływu warunków atmosferycznych, a także badanie taktyki ich użycia na szczeblu do plutonu włącznie (pierwsze prototypy były krótko testowane w Afganistanie już w 2009).

Podstawowym sposobem wykorzystania granatników była nauka ich obsługi przez zwykłych żołnierzy. Wystrzelili oni kilkaset pocisków, wypowiadając się w superlatywach o zaletach nowej broni. Dzięki zastosowaniu dalmierza laserowego, strzelec może bowiem dokładnie określić odległość do przeciwnika. Jeżeli znajduje się on za zasłoną terenową czy murem, operator mierzy dystans, a później programuje odległość (mierzoną liczbą obrotów pocisku), na której dojdzie do wybuchu amunicji odłamkowej. W ten sposób możliwym jest rażenie przeciwnika, znajdującego się w ukryciu.

Granatniki wzięły jednak udział również w 9 misjach bojowych, podczas których żołnierze wystrzelili do przeciwników 55 pocisków. Według mjr. Christophera Conley`a, który nadzoruje wykorzystanie XM25 w Afganistanie, udało się dzięki temu zmusić do milczenia dwa stanowiska karabinów maszynowych PKM, unieszkodliwiono posterunek obserwacyjny, a także ostrzelano cztery miejsca zasadzek. Stwierdzono przy tym natychmiastowe przerwanie nieprzyjacielskiego ognia oraz straty wśród afgańskich partyzantów.

W związku z entuzjastycznym przyjęciem broni przez żołnierzy, przedstawiciele US Army zadeklarowali, że postarają się uzyskać środki, niezbędne do wyprodukowania przynajmniej 36 nowych granatników i przekazania ich w ciągu roku do Afganistanu. Wspomniana liczba powinna wystarczyć do wyposażenia batalionu piechoty.

Brak pewności, czy tak się stanie, wynika z wysokich kosztów i dużej czasochłonności wytwarzania nowej broni - nie istnieje jeszcze linia produkcyjna XM25, a sama konstrukcja wymaga jeszcze sporych modernizacji.

Żołnierze testujący granatniki zwrócili uwagę na konieczność przedłużenia żywotności baterii, bez których broń staje się praktycznie bezużyteczna oraz zmniejszenia masy. Broń bez amunicji waży niemal 6 kG. Postulowano również zwiększenie zasięgu do ok. 1 km. Obecnie wynosi on 500 m dla celów punktowych i 700 m dla celów powierzchniowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.