Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacja indyjskich Mirage

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 lutego 2011

Dowódca indyjskich wojsk lotniczych poinformował o finalizowaniu negocjacji w sprawie modernizacji myśliwców Mirage 2000. Umowa o wartości 2,1 mld USD powinna zostać podpisana do marca.

Zdjęcie: Bharatrakshak.com

Indie otrzymały większość ze swoich wykorzystywanych do dzisiaj 51 myśliwców Dassault Mirage 2000H/TH w latach 1985-1988. Kwestia ich modernizacji i wydłużenia resursów była negocjowana od połowy ubiegłej dekady. Wstępne porozumienie w tej sprawie osiągnięto w 2007, jednak rozmów nie sfinalizowano, głównie z powodu chęci podniesienia cen serwisowania i remontów przez Dassault Aviation.

Przełom nastąpił w ubiegłym roku. Oczekiwano nawet, że umowa zostanie podpisana w czasie wizyty prezydenta Sarkozy`ego w New Dheli, jednak do tego czasu nie udało się rozwiązać wszystkich kwestii spornych.

W ostatni czwartek Marszałek lotnictwa P. V. Naik poinformował jednak, że udało się osiągnąć porozumienie i umowa powinna zostać podpisana do końca roku budżetowego, a więc najpóźniej w marcu bieżącego roku.

Nie ujawniono szczegółów zakresu prac modernizacyjnych. Wiadomo jednak, że Dassault Aviation, współpracując z miejscowymi zakładami HAL, powinna kosztem 2,1 mld USD zainstalować nowoczesną awionikę, w tym stacje radiolokacyjne RDY-3 oraz systemy walki radioelektronicznej. W 2007 mówiono również o częściowym unowocześnieniu uzbrojenia, w tym integracji brytyjskich pocisków powietrze-powietrze MBDA AIM-132, konkurentów amerykańskich AIM-9. Resurs Mirage 2000H/TH zostanie wydłużony o 20-25 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.