Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SAS Mendi przeciw piratom

Marynarka wojenna, 15 lutego 2011

Marynarka wojenna RPA wysłała fregatę SAS Mendi w rejon Kanału Mozambickiego, dla przeciwdziałania piratom z Somalii. To pierwsza misja tego typu, realizowana przez okręt RPA.

Fregata w czasie rejsu z Niemiec do RPA, w 2004. Jeszcze bez działa Otobreda kalibru 76 mm (w przyszłości zostaną one prawdopodobnie wymienione na działa większego kalibru na wszystkich tego typu jednostkach) / Zdjęcie: MW RPA

Informację tę podały dwa dni temu południowoafrykańskie media. Kanał Mozambicki, skąd będzie operowała fregata, leży pomiędzy Afryką a Mozambikiem, na południe od Somalii. Wysłanie jednostki to efekt nacisków, przede wszystkim krajów UE, w celu zaangażowania w działania antypirackie największych państw regionu.

SAS Mendi to najnowsza w 4 fregat typu Valour, czyli zbudowanych w Niemczech okrętów typu MEKO A-200SAN. Została zwodowana w październiku 2003 w stoczni Howaldtswerke w Kolonii i weszła do służby w 2007.

Jednostkę o wyporności 3700 t i długości 121 m, wyposażono w nowoczesne systemy rozpoznania i uzbrojono w 8 pocisków przeciwokrętowych MBDA MM 40 Ecocet Block 2, 16 pocisków przeciwlotniczych Umkhonto i czteroprowadnicową wyrzutnię torped. W działaniach antypirackich przydatne może okazać się rozbudowane uzbrojenie artyleryjskie: działo Otobreda kalibru 76 mm, system obrony bezpośredniej Denel 35 mm Dual Purpose Gun, dwie 20-mm armaty Oerlikona i 2 zdalnie sterowane wkm kalibru 12,7 mm. Z pokładu lotniczego mogą operować 1-2 śmigłowce, w zależności od ich wielkości.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.