Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Raytheon dostarczy XM 1111

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 07 stycznia 2008

US Army wybrało zespół Raytheon, General Dynamics Ordnance i Tactical Sytstems jako wykonawcę prac projektowych i wdrożeniowych nowej generacji amunicji czołgowej XM 1111.

XM 1111 Mid-Range Munition przeznaczony jest do zwalczania celów - głównie pancernych - na dystansie do kilku kilometrów. Nowa generacja pocisków ma być zdolna do zmiany trajektorii lotu i samodzielnego wyszukiwania celów, by uzyskać zniszczenie pierwszym strzałem celów znajdujących się poza zasięgiem tradycyjnego ognia na wprost lub ukrywających się za przeszkodami terenowymi. XM 1111 będzie wystrzeliwana z dział kalibru 120 mm i jest przewidziana jako amunicja pojazdów pancernych rozwijanych w podprogramie Mounted Combat System programu Future Combat Systems i dla czołgów M1A2 Abrams SEP (zdigitalizowanych).

Nowe pociski opracowywały dwa zespoły, jeden pod kierunkiem Raytheona i konkurencyjny Alliant Techsystems (rozwijający pocisk podkalibrowy). Ostatecznie 2 stycznia US Army zawarła kontrakt z zespołem Raytheona o wartości 232 mln USD na 63-miesięczny program opracowania i rozwoju nowej amunicji.

Proponowane przez zespół rozwiązanie polega na wykorzystaniu półaktywnego czujnika wykrywającego odbicie strumienia lasera, którym podświetlony jest cel (z własnego pojazdu lub innego źródła) i czujnika podczerwieni (ATK zastosował czujnik fal milimetrowych). W przypadku celów poruszających się lub kryjących za przeszkodami terenowymi, w ostatnim fragmencie lotu uruchamiany jest czujnik podczerwieni, pozwalający na atak z przewyższenia na cel znajdujący się najbliżej plamy lasera.

Do tej pory Raytheon przeprowadził dwie próby swojego systemu na poligonie doświadczalnym Yuma Proving Grounds. W pierwszej, z września 2006, uzyskano bezpośrednie trafienie podświetlonego laserem T-72 z odległości 8,7 km z odchyleniem kilkunastu centymetrów od punktu celowania. 1 marca 2007 trafiono - z podobną dokładnością - czołg T-72 z odległości 5,2 km, przy użyciu czujnika laserowego, a w ostatnim fragmencie lotu, sensora podczerwieni.

W odróżnieniu od rozwiązania ATK, zespół Raytheona zastosował pocisk kumulacyjny, który lepiej niż podkalibrowy może zwalczać cele nieopancerzone, budynki lub umocnienia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.