Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie rezygnują z Seahawków

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 19 lutego 2011

Indie zrezygnowały z 16 śmigłowców MH-60R Seahawk oferowanych od 2008 przez USA. Nowe śmigłowce zostaną wybrane w przetargu.

Ministerstwo obrony Indii rozpisało przetarg na 16 śmigłowców wielozadaniowych (MRH, Multirole Helicopters) w 2006. 2 lata później postępowanie przerwano i wznowiono we wrześniu 2008. Swoje oferty przedstawiło dwóch producentów: Sikorsky z S-70B Seahawk i NHIndustries z NH90 (złożenie oferty zapowiadał też Rosoboronexport z Ka-226T). Jednak Indie zdecydowały się na propozycję Pentagonu, odkupienia używanych śmigłowców MH-60R z zapasów US Navy. Po ponad 2 latach negocjacji kontraktu nie podpisano.

MRH mają zastąpić przestarzałe UH-3 Sea King. Mają służyć przede wszystkim do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, ale też do prowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych. Warunki przetargu przewidują zakup 16 śmigłowców w 3 partiach w ciągu 46 miesięcy, z opcją na 44 kolejne. 30% wartości kontraktu dostawca ma reinwestować gospodarce indyjskiej. Wartość programu jest szacowana na miliard dolarów.

Obecnie w wyposażeniu marynarki indyjskiej znajduje się ok. 30 Sea Kingów, które kupione były w USA w latach 1970. Wszystkie wymagają remontów i modernizacji. W praktyce większość z nich nie nadaje się do normalnej eksploatacji.

Testy oferowanych Indiom S-70B i NH90 zaplanowano na marzec br.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.