Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-16 dla Botswany?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 lutego 2011

Według nieoficjalnych informacji, Botswana chce kupić 16 używanych myśliwców F-16. Władze nie potwierdzają tej informacji.

Według The Zimbabwean, Botswana chce kupić od USA 16 używanych myśliwców F-16 Block 40 (ilustracja: FSX). Miałyby one stacjonować w nowoczesnej bazie Thebe Phatsthwa, uzupełniając lub zastępując 10 posiadanych dotąd przez Botswanę chińskich F-7NM (zmodernizowana kopia MiG-21). Nie podano wartości ewentualnego kontraktu. Nieoficjalnie podaje się, że jeden używany F-16 miałby kosztować 100 mln pula (ok. 15 mln USD).

Analitycy oceniają, że planowany zakup to kolejny etap lokalnego wyścigu zbrojeń. W ostatnich latach Zambia z pomocą Israel Aerospace Industries zmodernizowała 8 posiadanych myśliwców MiG-21 do wersji MiG-21-2000. Z kolei Namibia kupiła 12 F-7NM. W 2004 Zimbabwe zamówiło 12 chińskich myśliwców Chengdu FC-1. Dysponuje też ex-libijskimi MiG-23 i BAe Hawk 60. Wszystkie te 3 kraje do szkolenia pilotów wykorzystują kupione w ChRL K-8 Karakorum. Najsilniejszym lotnictwem wojskowym w regionie dysponuje RPA. W ostatnim okresie kupiła 28 myśliwców wielozadaniowych JAS39 Gripen i 24 szkolno-bojowe BAE Hawk 120.

Informacjom mediów oficjalnie zaprzeczył botswański minister obrony, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, Edwin Batshu. Według niego, Botswana nie kupi 16 F-16 w ciągu najbliższego roku. - Nic nie wiem o podobnych planach na nadchodzący rok. Taki zakup nie jest przewidywany w Narodowym Planie Rozwoju - powiedział Batshu. Nie zaprzeczył jednak jednoznacznie, że plany zakupu F-16 nie istnieją.

Władze Botswany są uważane przez opozycję za bardzo skorumpowane. W ubiegłym roku wstrzymano sprzedaż używanego, prezydenckiego odrzutowca Bombardier BD-700-1A10 Global Express (OK1) i dwóch CASA/Nurtanio CN-235-10 kupionych w latach 1980. Odrzutowiec był oferowany za 250 mln pula, a transportowce po 20 mln pula. Procedura została oprotestowana przez opozycję.

Opozycja domaga się większej jawności przy zakupach sprzętu wojskowego. Z powodu kryzysu finansowego domaga się też ograniczenia budżetu obronnego. W tej sytuacji oferta amerykańska zostanie prawdopodobnie odrzucona.


Drukuj Góra