Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rezygnacja zu Guttenberga

Strategia i polityka, 01 marca 2011
Niemiecki minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg zapowiedział dzisiaj rezygnację, z powodu oskarżeń o plagiat pracy doktorskiej. Powiedział, że osiągnął granice wytrzymałości.

Minister zu Guttenberg w czasie wizyty w Warszawie, z pozostającym ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem. Obaj politycy rozmawiali 15 lutego m.in. na temat zakupu przez Polskę (bez przetargu) starych wyrzutni i pocisków systemu Patriot. Gospodarz zaoferował również podzielenie się z Niemcami doświadczeniami z rezygnacji ze służby zasadniczej i przejściem na system ochotniczy. Gość zauważył natomiast, że możliwość służenia Polaków w Bundeswehrze jest dopiero badana pod względem prawnym... / Zdjęcie: Ambasada RFN w Warszawie

Minister obrony był typowany na przyszłego kanclerza Niemiec. Skandal z plagiatem pracy doktorskiej (zobacz: Plagiat niemieckiego ministra) złamał jednak doskonale zapowiadającą się karierę.

Zu Guttenberg poinformował dzisiaj o swojej rezygnacji. 39-letni polityk podziękował zwykłym obywatelom Niemiec, członkom partii chadeckich, a także osobiście kanclerz Angeli Merkel za wsparcie, (...) wielkie zaufanie i zrozumienie. Podziękował również żołnierzom, za to, że nakłaniali go do pozostania na stanowisku, nawet dzisiejszego dnia. Mimo tego rezygnuje, bo choć lubi walkę, osiągnął granice wytrzymałości.

Faktem jest, że przeprowadzone badania opinii publicznej wykazały, iż większość Niemców uznała skopiowanie obcych prac w rozprawie doktorskiej zu Guttenberga za rzecz mało istotną i nie będącą podstawą do ustąpienia ze stanowiska. Fakt kradzieży - tyle, że własności intelektualnej - i niehonorowego postępowania nie budzi już więc istotnych sprzeciwów za Odrą, a winnego wspiera i rozumie sama kanclerz RFN.

Zupełnie inaczej sprawę tę oceniły władze Uniwersytetu Bayreuth. W ubiegłym tygodniu odebrały politykowi stopień doktora.

Na tym tle rezygnacja niemieckiego ministra jest - mimo wszystko - objawem odwagi i szacunku dla samego siebie. Wypadałoby życzyć sobie, by i w Polsce na podobny czyn zdecydowaliby się ludzie, poddani ostrej i uzasadnionej krytyce.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra