Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rezygnacja zu Guttenberga

Strategia i polityka, 01 marca 2011
Niemiecki minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg zapowiedział dzisiaj rezygnację, z powodu oskarżeń o plagiat pracy doktorskiej. Powiedział, że osiągnął granice wytrzymałości.

Minister zu Guttenberg w czasie wizyty w Warszawie, z pozostającym ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem. Obaj politycy rozmawiali 15 lutego m.in. na temat zakupu przez Polskę (bez przetargu) starych wyrzutni i pocisków systemu Patriot. Gospodarz zaoferował również podzielenie się z Niemcami doświadczeniami z rezygnacji ze służby zasadniczej i przejściem na system ochotniczy. Gość zauważył natomiast, że możliwość służenia Polaków w Bundeswehrze jest dopiero badana pod względem prawnym... / Zdjęcie: Ambasada RFN w Warszawie

Minister obrony był typowany na przyszłego kanclerza Niemiec. Skandal z plagiatem pracy doktorskiej (zobacz: Plagiat niemieckiego ministra) złamał jednak doskonale zapowiadającą się karierę.

Zu Guttenberg poinformował dzisiaj o swojej rezygnacji. 39-letni polityk podziękował zwykłym obywatelom Niemiec, członkom partii chadeckich, a także osobiście kanclerz Angeli Merkel za wsparcie, (...) wielkie zaufanie i zrozumienie. Podziękował również żołnierzom, za to, że nakłaniali go do pozostania na stanowisku, nawet dzisiejszego dnia. Mimo tego rezygnuje, bo choć lubi walkę, osiągnął granice wytrzymałości.

Faktem jest, że przeprowadzone badania opinii publicznej wykazały, iż większość Niemców uznała skopiowanie obcych prac w rozprawie doktorskiej zu Guttenberga za rzecz mało istotną i nie będącą podstawą do ustąpienia ze stanowiska. Fakt kradzieży - tyle, że własności intelektualnej - i niehonorowego postępowania nie budzi już więc istotnych sprzeciwów za Odrą, a winnego wspiera i rozumie sama kanclerz RFN.

Zupełnie inaczej sprawę tę oceniły władze Uniwersytetu Bayreuth. W ubiegłym tygodniu odebrały politykowi stopień doktora.

Na tym tle rezygnacja niemieckiego ministra jest - mimo wszystko - objawem odwagi i szacunku dla samego siebie. Wypadałoby życzyć sobie, by i w Polsce na podobny czyn zdecydowaliby się ludzie, poddani ostrej i uzasadnionej krytyce.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.