Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy pułk RS-24 w linii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 marca 2011

Pierwszy pułk mobilnych rakiet strategicznych RS-24 Jars rozpoczął dyżur bojowy.

Pułk, który osiągnął gotowość bojową, składa się z dwóch dywizjonów. Według danych z końca 2010, ich uzbrojenie stanowi 6 rakiet z 18 głowicami atomowymi. Od końca ubiegłego roku trwał ich dyżur doświadczalno-bojowy. W tym czasie przetestowano możliwości nowych rakiet. Ich parametry pozostają jednak tajemnicą. Nieoficjalnie podaje się zasięg RS-24 na poziomie 11 tys. km. Rakieta może być uzbrojona w 3-6 głowic atomowych o mocy 150-300 kT, które mogą niezależnie razić różne cele.

Pierwszy pułk uzbrojony w rakiety RS-24 stacjonuje w Obwodzie Iwanowskim jako część Tejkowskiej dywizji rakietowej. Jarsy mają zastępować w uzbrojeniu przestarzałe RS-18 (UR-100N UTTH) i RS-20 (R-36M). Będą wprowadzane do uzbrojenia równolegle z rakietami Topol-M bazowania podziemnego (Jeszcze o rosyjskich zbrojeniach, 2011-02-25). Mobilne Topole-M nie będą już kupowane.

Rakietę RS-24 opracował Moskiewski instytut techniki cieplnej (MIT) na bazie Topola-M. Przeprowadzono 3 strzelania próbne Jarsa (Udany test RS-24, 2008-11-27). Wszystkie zakończyły się powodzeniem. Od 2016 rakiety strategiczne zaprojektowane w MIT będą uzbrajane w głowice bojowe nowej generacji (Jurij Dołgorukij czeka na Buławę?, 2010-12-21). Do tego czasu Jarsy i Topole-M mają stanowić 80% uzbrojenia rosyjskich wojsk strategicznych.

Podwozia Jarsów - ośmioosiowe MZKT-79221 są produkowane w Mińsku na Białorusi. Rozwijają prędkość 45 km/h. Ich zasięg wynosi 500 km. Na tych samych podwoziach instalowane są mobilne Topole-M.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.