Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Produkcja izraelskich bsl w Azerbejdżanie

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 marca 2011

Kompania Azad Systems rozpoczyna w Azerbejdżanie produkcję bezpilotowców Orbiter 2M i Aerostar izraelskiej spółki Aeronautics Defence Systems.

Azad Systems to joint venture Ministerstwa Obrony Azerbejdżanu (przedsiębiorstwo Serq East) i Aeronautics Defence Systems, z siedzibą w Baku. Należącą do niego wytwórnię otwarto 3 marca w obecności prezydenta Ilhama Alijewa.

Współpraca Azerbejdżanu i Izraela dotycząca bezpilotowców trwa już kilka lat. W 2008 azerski minister przemysłu obronnego Jawer Dżamałow po raz pierwszy mówił o możliwości licencyjnej produkcji izraelskich bsl. Azerbejdżan kupował już wówczas m.in. bezpilotowce Aerostar i Orbiter 2M (Azerbejdżan pokazał zęby, 2008-07-01), ale prowadził też rozmowy z Elbitem. Obecnie funkcjonuje już jednostka wyposażona w Orbitery z ośrodkiem kierowania lotem tych bsl.

Azerbejdżan przeżywa w ostatnich latach boom gospodarczy. Bardzo szybko rosną też jego wydatki zbrojeniowe (Zbrojenia Azerbejdżanu, 2010-10-12). Jednym z głównych dostawców uzbrojenia do tego kraju, pozostającego w konflikcie z Armenią, jest Izrael. Poza ADS ważnym kontrahentem Azerbejdżanu jest Rafael, dostarczający m.in. systemy artyleryjskie i wyposażenie łączności. Również Rafael zamierza utworzyć spółkę produkujące wyposażenie wojskowe w Azerbejdżanie.

Jeszcze w 2009 jako główny dostawca bsl z Izraela był brany pod uwagę Elbit Systems. Rząd w Baku chciał kupować bezpilotowe Hermesy 450. Powstała nawet spółka Elbit Systems of Azerbaijan. Jednak latem 2010 w wyniku kryzysu izraelsko-tureckiego Baku zamroziło ten projekt.

Azad Systems ma produkować także 4-miejscowe samoloty Diamond DA-42.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.