Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejna modernizacja OH-58

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 marca 2011

Przedstawiciele US Army poinformowali o rozpoczęciu procesu modernizacji śmigłowców rozpoznawczych OH-58D Kiowa Warrior do modelu F, który powinien pozostać w służbie po 2025.

OH-58 służą w lotnictwie US Army od 1969. Do 1989 wyprodukowano ich - również na eksport - ponad 2,2 tys. egz. Obecnie służy już 4. generacja tych maszyn, OH-58D Kiowa Warrior, a i one podlegają obecnie częściowej modernizacji, która obejmuje zabudowę dodatkowych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych w kokpicie, ucyfrowienie systemu kontroli pracy silnika oraz zamontowanie poduszek powietrznych i nowych, pochłaniających energię kinetyczną przy twardym lądowaniu siedzeń pilotów / Zdjęcie: PEO Aviation

Wiekowe OH-58 miały być zastąpione, począwszy od lat 1990., przez wykonane w technologii stealth RAH-66 Comanche. Kiedy nie było już potrzeby pokonywania nowoczesnej obrony przeciwlotniczej ZSRS, rozwijanie szalenie drogiej i przysparzającej kłopotów technicznych konstrukcji przestało być jednak opłacalne.

Tańsze rozwiązanie - przystosowanie większego, bardziej nowoczesnego śmigłowca cywilnego - również się nie zdało egzaminu. Bell ARH-70A przekroczył znacznie zakładany budżet oraz czas realizacji prac B+R i został skreślony z programów Pentagonu (zobacz: ARH-70A skasowany).

W związku z tym OH-58 podlegają stałej modernizacji, by utrzymać je w służbie. Już w 1991 do jednostek liniowych dotarły pierwsze egz. modelu OH-58D Kiowa Warrior, a więc uzbrojonej wersji maszyny rozpoznawczej. Po poważnych stratach w Iraku i Afganistanie (stracono 35 śmigłowców tego typu), dużym zużyciu oraz opóźnieniu, a później fiasku budowy ARH-70A, zainicjowano program płytkiej modernizacji starych maszyn, połączony z wydłużeniem resursów do 2018. Proces ten przeszła już większość z wykorzystywanych przez US Army 368 egzemplarzy OH-58D Kiowa Warrior (zobacz: Modernizacja lotnictwa US Army).

14 marca ppłk Scott Rauer, nadzorujący program modernizacji śmigłowców rozpoznawczych, poinformowało o rozpoczęciu prac nad stworzeniem kolejnego modelu OH-58, oznaczonego literą F. Otrzyma on nową głowicę obserwacyjną, AAS-53 Common Sensor Payload, składająca się z nowoczesnej kamery na podczerwień, kamery elektro-optycznej, wzmacniacza obrazu, znacznika laserowego i systemu śledzenia celu.

Systemy obserwacji zostaną przeniesione znad wirnika głównego, pod spód kadłuba, co pozwoli na znaczne zmniejszenie wibracji i przekonstruowanie przekładni wirnika.

Zainstalowana zostanie zupełnie nowa awionika, a większe, kolorowe wyświetlacze pozwolą na dokładne zobrazowanie sytuacji na polu walki i wpięcie maszyny z sieciocentryczny system dowodzenia i rozpoznania. Łączy się to z możliwością odbierania danych z aparatów bezzałogowych w czasie rzeczywistym.

Śmigłowiec otrzyma opancerzoną podłogę przedziału pilotów i nowych system samoobrony. Lot pierwszego, tak zmodernizowanego OH-58 planowany jest na przyszły rok. Pracami kieruje należący do US Army Redstone Arsenal, przy udziale specjalistów Bella, Honeywella i Rolls-Royce`a.

Stawia to pod znakiem zapytania celowość rozwijania przez amerykańskich producentów demonstratorów uzbrojonych śmigłowców rozpoznawczych. O pracach takich informowała w ubiegłym roku m.in. EADS North America (zobacz np.: AAS-72X jeszcze w 2010).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.