Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Plany MW pod wodzą wiceadmirała Karwety

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 stycznia 2008

Pierwsze spotkanie z przedstawicielami mediów odbył w środę 9 stycznia dowódca Marynarki Wojennej RP wiceadmirał Andrzej Karweta. Okazją do tego była oficjalna prezentacja okrętu rakietowego ORP Grom z zamontowanymi niedawno pociskami przeciwokrętowymi Saab Bofors Dynamics RBS15 Mk2.

Pierwsze spotkanie z przedstawicielami mediów odbył w środę 9 stycznia dowódca Marynarki Wojennej RP wiceadmirał Andrzej Karweta / Zdjęcie: Przemysław Gurgurewicz

Dowódca MW przedstawił pokrótce najważniejsze zamierzenia marynarki na rok 2008. Wśród nich znaczącą pozycję zajmują projekty modernizacyjne, których realizację założono na rok bieżący. Do najważniejszych z nich należą: dokończenie programu Żeglarek, czyli odbiór ze Stoczni Marynarki Wojennej dwóch pozostałych zmodernizowanych jednostek typu Orkan (Orkana i Pioruna) oraz modernizacja okrętu logistycznego ORP Admirał Xawery Czernicki do standardu okrętu dowodzenia zespołem przeciwminowym. W komponencie brzegowym marynarki ma być natomiast wprowadzane nowe uzbrojenie przeciwlotnicze (m.in. system kierowania ogniem armat plot Blenda), zaś w lotnictwie morskim planuje się modernizację niektórych statków powietrznych.

Dowiedzieliśmy się nieco szczegółów na temat realizacji programu Żeglarek. Umowa zakładała zakończenie modernizacji i przekazanie gotowych okrętów w 2007. Jednak ze względu na konieczność usuwania wykrytych w trakcie prób usterek termin nie został dotrzymany i jednostki te nadal znajdują się w stoczni. Według admirała Karwety ich przekazanie powinno mieć miejsce w I kwartale br.

Nie jest to równoznaczne z zakończeniem prac w ramach programu. W kolejce czeka zamontowanie na okrętach wyrzutni celów pozornych i na końcu wymiana pocisków na najnowsze RBS15 Mk3, których zamówiono 36. Umowa na dostawę wyrzutni celów została już podpisana i w roku bieżącym ma wejść w fazę realizacji, natomiast nowe pociski na pokłady okrętów rakietowych powinny trafić w latach 2009-2010. Wiąże się z tym kwestia zagospodarowania obecnie posiadanych 8 pocisków wersji Mk2, które zostaną wtedy zdemontowane z pokładów Orkanów. Obecnie prowadzone są analizy jak można je efektywnie wykorzystać. Jednym z pomysłów jest uzbrojenie w ten system dozorowca ORP Kaszub, który wymaga gruntownego remontu, być może połączonego z modernizacją. Pojawiające się wcześniej sugestie, że ta wersja RBS15 trafi na pokład fregat (fregaty?) typu Olivier Hazard Perry nie zostały ani potwierdzone, ani zdementowane. Tym niemniej są to dopiero wstępne przymiarki i dopiero po zakończeniu analiz dowiemy się być może czegoś więcej na temat dalszych losów pocisków RBS15 Mk2.

Pociski RBS15 Mk2 - 8 sztuk przekazanych przez Saab Bofors Dynamics z zasobów MW Szwecji w ramach umowy kompensacyjnej zakupu RBS15 Mk3 - zostały zainstalowane w połowie grudnia 2007 na pokładzie ORP Grom w szwedzkiej stoczni Marinverkstad Muskö, obecnie należącej do Kockums (dawniej była to tajna stocznia marynarki wojennej Szwecji, w większości ukryta w skałach). Przy okazji potwierdzono, iż okręty typu Orkan będą mogły przenosić do 8 wyrzutni RBS15 Mk3, choć normalnie mają być wyposażane w 4 kontenery. Na zdjęciach ORP Grom przy nabrzeżu Portu Wojennego Gdynia-Oksywie / Zdjęcia: MW

Bezpośrednio z zakończeniem tego programu związany jest los dwóch ostatnich okrętów rakietowych proj. 1241RE - OORP Metalowiec i Rolnik. Potwierdzony został plan definitywnego wycofania ich w grudniu br. Dowódca MW zadeklarował, że jest zwolennikiem takiego rozwiązania, gdyż utrzymywanie w służbie trzech systemów przeciwkokrętowych, produkcji szwedzkiej, amerykańskiej i radzieckiej nie jest uzasadnione.

W roku bieżącym planowane są pewne postępy w programie budowy korwety Gawron. W okresie letnim ma nastąpić dostawa jednostek napędowych i będzie można przystąpić do montażu kadłuba i cięcia blach na nadbudówki.

Po okresie zastoju programy modernizacyjne szykują się także w lotnictwie morskim. Ma być kontynuowany program Bryza bis, czyli modernizacja obecnych samolotów PZL M28 Bryza1R poprzez montaż nowego radaru i wyposażenia ZOP. Pewne zmiany czekają także flotę śmigłowców. Z powodu braku ciężkich śmigłowców ratowniczych (obecnie w 29 eskadrze lotnictwa MW w Darłowie znajdują się 3 maszyny typu Mi-14PS), planuje się przebudowę dwóch śmigłowców ZOP Mi-14PŁ (z 10 posiadanych) i przystosowanie ich do celów ratowniczych.

Dalsze plany rozwoju i modernizacji Marynarki Wojennej są uzależnione od możliwości finansowych państwa i dotąd nie zostały sprecyzowane. Program rozwoju został zaprezentowany ministrowi obrony narodowej w grudniu ub. roku, będzie także prezentowany przed komitetem ministra obrony narodowej pod koniec stycznia. W tym kontekście zdaniem admirała Karwety nie jest możliwe przeprowadzenie pełnej modernizacji bez gwarancji ze strony rządu, w postaci wieloletniego programu z zagwarantowanym corocznym finansowaniem.

Ogólna koncepcja zakłada utrzymanie sił morskich zdolnych do zabezpieczenia interesów Polski na Bałtyku, ochrony linii komunikacyjnych, co ma szczególne znaczenie w kontekście planów dywersyfikacji dostaw gazu i ropy naftowej z wykorzystaniem drogi morskiej, a także obecnej na Morzu Północnym, choć jak zostało zadeklarowane w mniejszym wymiarze niż to planowano wcześniej. W tym kontekście pojawia się sprawa dalszego losu fregat typu Olivier Hazard Perry. Wysokie koszty eksploatacji tych okrętów powodują, że w przypadku otrzymania odpowiedniego finansowania planuje się ich wycofanie, budując w zamian większą liczbę korwet typu Gawron. Druga koncepcja zakładająca niedostatek środków budżetowych mówi o ich modernizacji i wydłużeniu czasu eksploatacji na lata dwudzieste obecnego wieku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.