Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rumuni oferują fregatę

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 22 marca 2011

Rumuński prezydent, Traian Basescu poinformował dzisiaj, że jego kraj skieruje ku wybrzeżom Libii fregatę Regele Ferdinand, która weźmie udział w blokadzie morskiej tego kraju.

Regele Ferdinand (Król Ferdynand) to jedna z dwóch ex-brytyjskich fregat Typu 22, zakupionych w 2003. Jest okrętem flagowym Rumunii. Jednostka o wyporności 5300 t ma jednak znacznie ograniczone uzbrojenie, w stosunku do czasów służby w Royal Navy. Nadal brakuje np. pocisków przeciwokrętowych. Uzbrojeniem głównym pozostaje jedynie działo 76/62 Oto Melara Super Rapid i system torpedowy. Okręt od niedawna wyposażono w śmigłowiec pokładowy IAR 330 Puma w wersji morskiej / Zdjęcie: Forţele Navale Române

Blokada ma na celu egzekwowanie zakazu sprzedaży wyposażenia wojskowego do Libii. Rumuńska fregata ma przyłączyć się do innych okrętów NATO w ciągu 30 dni. Na jej pokładzie znajdzie się 205 członków załogi i 2 oficerów sztabu generalnego. Szacuje się, że 3-miesięczna misja pochłonie 4,5 mln Euro.

Regele Ferdinand, podobnie jak siostrzana Regina Maria, zostały zakupione jako jednostki patrolowe, po zdemontowaniu przestarzałych pocisków przeciwokrętowych i przeciwlotniczych. Służą również jako platformy do szkolenia marynarzy i narzędzia integracji ze strukturami NATO.

Deklaracja Rumunii, dotycząca odległych w czasie działań, zbiega się z informacjami o wzmocnieniach sił lotniczych, przeznaczonych do działań nad Libią. Również dzisiaj do greckiej bazy lotniczej Souda na Krecie przybyło 6 Mirage 2000-5EDA i transportowy C-130 z Kataru oraz 3 Mirage 2000 wojsk lotniczych Francji. Będą stąd wykonywać loty nad odległą o ok. 300 km Libię. Souda została również wykorzystana jako baza pośrednia - przed jutrzejszym lotem ku docelowej bazie we włoskiej Singonelli - przez 6 norweskich F-16.

W momencie wejścia w życie Rezolucji 1973 Rady Bezpieczeństwa ONZ, w Grecji na wspólnych ćwiczeniach przebywało 8 belgijskich F-16. Sześć z nich przeznaczono do monitorowania strefy zakazu lotów. Stacjonują w bazie Araxos na Peloponezie. Pierwszą misję odbyły wczoraj po południu.

Grecka Kreta zapewni również bazę dla francuskiego lotniskowca Charles de Gaulle. Powinien on przybyć w pobliże wyspy w środę.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.