Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Libia – zniszczone lotnictwo

Strategia i polityka, 24 marca 2011

Wczoraj dowódca RAF, wicemarszałek Greg Bagwell poinformował o unieszkodliwieniu libijskich wojsk lotniczych. Ataki doprowadziły również do wycofania sił rządowych z Misraty.

MiGi-23 były najliczniejszymi samolotami bojowymi wojsk lotniczych Libii i podstawą sił myśliwskich. Większość z nich nie była w stanie zdatnym do lotów, część została przejęta przez rebeliantów. Unieszkodliwienie pozostałych było prawdopodobnie jednym z podstawowych zadań uderzeń koalicji

Dowódca RAF stwierdził na wczorajszej konferencji prasowej, że samoloty koalicyjne nie spotkały się z przeciwdziałaniem sił rządowych. Stwierdził, że w wyniku dotychczasowych ataków wojska lotnicze Libii przestały być zwartą siłą bojową, a systemy przeciwlotniczy i dowodzenia zostały znacznie osłabione. Wszystko to dało swobodę lotów zagranicznych samolotów nad tym afrykańskim krajem.

Wicemarszałek Bagwell dodał, że już od wczoraj samoloty koalicji skoncentrowały się na wywieraniu presji na siły lądowe, które zagrażają cywilom i miastom.

Według innych doniesień przełożyło się to na kilka ataków lotniczych na wojska rządowe, głównie w Misracie. Do centrum miasta w ciągu ostatnich kilku dni przedarły się formacje czołgów i piechoty, które nie były jednak w stanie opanować całej, 400-tysięcznej aglomeracji. Według rebeliantów, czołgi ostrzeliwały m.in. szpital, a w toku 5-dniowych starć zginęło 94 mieszkańców, w tym 60 cywilów.

W wyniku uderzeń lotnictwa, zniszczono część pojazdów pancernych, zaatakowano również - w czym brały udział kanadyjskie CF-18 - składy amunicji i pozycje artylerii poza miastem. Spowodowało to wycofanie się sił rządowych poza Misratę. Część źródeł twierdzi jednak, że pozostały w nim nieliczne formacje piechoty.

W ciągu całej, ubiegłej doby samoloty koalicji wykonały 175 lotów, w tym amerykańskie - 113. Większość z nich było lotami patrolowymi i rozpoznawczymi. Przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii i Francji zapowiedzieli kontynuowanie działań lotniczych i bombardowanie wszystkich sił rządowych, które będą próbowały atakować miasta. Jest to prawdopodobnie zapowiedź uderzeń na oddziały wierne Muamarowi Kaddafiemu, które od kilku tygodni próbowały zdobyć, a obecnie blokują Zintan. Jest to jedna z niewielu miejscowości na zachodzie kraju, podobnie jak Misrata, które zdołały oprzeć się kontrofensywie sił rządowych z połowy marca.


Drukuj Góra