Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RPGNet na Maxx Pro

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 29 marca 2011

Dowództwo wojsk samochodowych i pancernych US Army zleciło Navistar Defense zakup 829 zestawów RPGNet dla samochodów patrolowych Maxx Pro, za 40,8 mld USD.

Maxx Pro, podobnie jak wszystkie samochody klasy MRAP, zaprojektowano głównie z myślą o uchronieniu załogi i desantu przed wybuchami min. Potwierdzono przypadki, kiedy żołnierze jadący Maxx Pro, przy wybuchu ekwiwalentu 7 kg trotylu, wyszli z incydentu bez poważnych obrażeń. Wymogi Pentagonu mówią o konieczności zapewniania przeżycia załogi przy eksplozji 10 kg TnT. Ochrona balistyczna jest jednak mniejsza, prawdopodobnie na poziomie 2 STANAG 4569, a więc zabezpieczająca przed ostrzałem amunicją przeciwpancerną 7,62x39 z odległości większej niż 30 m... / Zdjęcie: Navistar Defense

Maxx Pro są powszechnie wykorzystywane w Afganistanie. Kilkadziesiąt pojazdów wypożyczył również polski kontynent w tym kraju.

Kilka dni temu Pentagon podpisał umowę z producentem, dotyczącą zakupu 829 zestawów pancerza zewnętrznego, dla zabezpieczenia samochodów przed atakami pocisków granatników przeciwpancernych.

W ramach kontraktu Navistar Defense zajmie się przystosowaniem do Maxx Pro zestawów dodatkowych, produkowanych przez Qinetiq North America. Ta druga spółka dostarczyła już lub sprzedała licencję swojej RPGNet dla kilkunastu odbiorców. 10. był nasz WZM, który wykonał siatki dla Rosomaków, kierowanych do Afganistanu (zobacz: Rosomak z siatką i nie tylko).

...opancerzenie Maxx Pro - nawet w wersji wzmocnionej - nie może więc chronić przeciwko popularnym w Afganistanie granatnikom rodziny RPG-7. Szansę na przetrwanie daje jedynie pancerz dodatkowy, tak jak w przypadku Rosomaków, wyposażonych w zestaw RPGNet, zaadoptowany dla naszych transporterów przez WZM / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Wartość kontraktu - 40,8 mln USD - jest podobna, jak w przypadku innych przedsięwzięć tego typu. Koszt jednostkowy wynosi ok. 50 tys. USD. Dla porównania: według nieoficjalnych danych, zakup pierwszych kompletów opancerzenia dla naszego Rosomaka wiązał się z wydatkiem rzędu 180-190 tys. zł.

Navistar ma wywiązać się z umowy do 28 lipca bieżącego roku. Mimo, że lakoniczna treść informacji o zawarciu kontraktu nie podaje dalszych szczegółów, można przypuszczać, że - wzorem podobnych zleceń - montaż zestawów odbywać się będzie bezpośrednio w jednostkach, głównie w Afganistanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.