Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Śmigłowce do Czadu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 12 stycznia 2008

Polski kontyngent pokojowy w Czadzie będzie wzmocniony z 350 do 400 żołnierzy. Powodem jest dodanie dwóch śmigłowców, prawdopodobnie Mi-17.

Poinformował o tym wiceminister Stanisław Komorowski w czasie dzisiejszego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej. Dodał, że koszt misji - planowanej na nie dłużej niż rok - wyniesie ok. 100 mln zł.

Pierwotnie zamierzano wysłać do Czadu 146 żołnierzy i 4 pracowników cywilnych wojska: 120 żandarmów z Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach - którzy mają doświadczenie z misji w Kongo - i 26 żołnierzy z 10. Brygady Logistycznej w Opolu.

Jednak z powodu trudności w ukompletowaniu kontyngentu UE, w październiku polskie władze zdecydowały się wzmocnić naszą formację do wielkości batalionu, liczącego 350 żołnierzy. Dodano dowództwo, drugą kompanią manewrową z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej - wyposażoną m.in. w Rosomaki - pododdział inżynieryjny, powiększono również pododdział zaopatrzenia (więcej szczegółów w: Polacy do Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej).

Ze względu na wielkość kontyngentu, polski generał dywizji ma zostać zastępcą dowódcy misji z kwaterą w Paryżu, natomiast pułkownik - zastępcą dowódcy kontyngentu bezpośrednio w Czadzie.

Ostatnia decyzja, o dodaniu komponentu śmigłowcowego, wychodzi naprzeciw prośbom UE o zapewnienie misji wystarczającego wsparcia lotniczego. Jednocześnie zwiększa liczebność polskiego kontyngentu do 400 żołnierzy, co prawdopodobnie wysunie nas na drugie miejsce po Francuzach (ponad 2 tys. żołnierzy), a przed Irlandczyków (350-400).

Według przedstawicieli Sztabu Generalnego WP do Czadu zostaną wysłane prawdopodobnie dwa śmigłowce Mi-17, choć ostateczna decyzja w sprawie wyboru konkretnych maszyn jeszcze nie zapadła.

Pełną gotowość kontyngent ma osiągnąć w czerwcu. Transport do Czadu miałby się zacząć na przełomie marca i kwietnia. Najpierw jednak potrzebna jest decyzja UE o rozpoczęciu misji. Unia ma ją podjąć 28 stycznia. Bruksela zamierzała rozpocząć interwencję w grudniu 2007. Zabrakło jednak śmigłowców i jednego z trzech planowanych szpitali polowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.