Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozwiązanie 111. eskadry RAF

Lotnictwo wojskowe, 06 kwietnia 2011

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało dzisiaj o ostatecznym rozwiązaniu 22 marca 111. eskadry myśliwskiej, wyposażonej w ostatnie czynne Tornado F3.

Tornado F3 w jednym z ostatnich lotów. Samolotami przechwytującymi RAF są od niedawna wyłącznie Eurofightery / Zdjęcie: RAF

Wycofanie myśliwskiej wersji Tornado zostało postanowione już w 2004, wraz z przesądzonymi już dostawami pierwszych wersji Eurofighterów, a więc samolotów przewagi powietrznej, z bardzo małymi zdolnościami do atakowania celów powierzchniowych. Od września 2009 pozostała w służbie ostatnia eskadra, wyposażona w Tornado F3. Obecny kryzys nieznacznie przyspieszył tylko jej rozwiązanie.

111. eskadra, bo o niej mowa, była jednostką o bogatej historii. Została utworzona 1 sierpnia 1917 w Palestynie. Walczyła przeciwko samolotom tureckim. Później biła się niemal na wszystkich frontach II wojny światowej, w obronie Francji, zabezpieczając ewakuację sił sprzymierzonych spod Dunkierki, biorąc udział w Bitwie o Wielką Brytanię, a później w działaniach lotniczych, ponownie nad Francją, Włochami i Niemcami.

W 1975 jednostka została przeniesiona do szkockiej bazy Leuchars. W 1990 otrzymała Tornado F3, dla zastąpienia F-4 Phantomów II. W tej samej bazie 22 marca bieżącego roku odbyła się uroczystość rozwiązania eskadry. Samoloty zaś zostały przekazane do ośrodka RAF w Leeming, gdzie płatowce zostaną zniszczone lub przekazane na złom...


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.