Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iron Dome zestrzelił pocisk

Wojska lądowe, 08 kwietnia 2011

Izraelski zestaw systemu Iron Dome zniszczył w locie pocisk rakietowy kalibru 122 mm. To pierwszy w historii przypadek skutecznego, operacyjnego wykorzystania systemu antyrakietowego krótkiego zasięgu.

Wyrzutnia Iron Dome w rejonie Aszkelon / Zdjęcie: ynetnews.com

Do użycia wyrzutni doszło wczoraj, zaledwie 11 dni po dyslokacji systemu na południe Izraela (zobacz: Iron Dome w Beer Szewa). Obecnie w rejonie Strefy Gazy znajdują się dwie wyrzutnie: jedna nadal pod Beer Szewa, druga pod Aszkelon. Trzecią rozlokowano w rejonie Hajfy.

Pierwsze użycie bojowe systemu Iron Dom przypadło w udziale obsłudze ostatniej wyrzutni. Trafiła ona na swoje stanowisko dopiero w poniedziałek.

Według świadków, pocisk zestawu trafił w cel w okolicy miasta. Mieszkańcy usłyszeli odgłos silnika startowego, zaobserwowali również wybuch, kiedy pocisk Tamir przechwycił nadlatujący cel. Informację potwierdziło wkrótce wojsko.

Oficjalne oświadczenie głosi, że w kierunku pocisku systemu BM-21 (w grę wchodzą prawdopodobnie przenośne, jednorurowe wyrzutnie z irańskimi i chińskimi odmianami pocisków M-21OF), odpalono dwa pociski Tamir, przy czym już pierwszy trafił w cel. W rejon odpalenia skierowano myśliwiec, który zbombardował domniemane stanowisko startowe.

Zdarzenia miało miejsce w okresie znacznego wzrostu napięcia w tym rejonie. Nieco wcześniej Palestyńczycy trafili kierowanym pociskiem przeciwpancernym szkolny autobus, ciężko raniąc jednego z uczniów. Użycie zestawu Iron Dome zbiegło się również z wystrzeleniem kilkudziesięciu pocisków moździerzowych i rakietowych na południowe krańce Izraela. W wyniku tego ostrzału nikt nie odniósł obrażeń. Z kolei odbywające się w tym samym czasie izraelskie bombardowania spowodowały śmierć 4 Palestyńczyków i zranienie kilkunastu innych osób, w tym dzieci.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.