Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iron Dome w Beer Szewa

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 marca 2011

Wczoraj na obrzeżach miasta Beer Szewa rozmieszczono baterię wyrzutni systemu Iron Dome, przeznaczoną do niszczenia pocisków artyleryjskich. Przedsięwzięcie ma charakter eksperymentalny.

Wyrzutnia Iron Dome z jednym rzędem 5 pocisków. Prezentowane dotąd oficjalnie prototypy miały 4 rzędy, a dostępne zdjęcia spod Beer Szeby pokazują wyrzutnie z 3 rzędami pocisków / Zdjęcie: SOI

System Iron Dome przeznaczony jest przede wszystkim do ochrony obiektów przed atakami z użyciem niekierowanych pocisków rakietowych kalibru 122 mm, pocisków moździerzowych kalibru 120 mm i pocisków artyleryjskich, a więc najbardziej prawdopodobnymi zagrożeniami ze strony sił Hamasu, operujących ze Strefy Gazy.

Iron Dome może być także wykorzystany do zwalczania statków powietrznych. Jego opracowanie zostało zainicjowane w styczniu 2008 na zlecenie ministerstwa obrony Izraela, korzystającego przy tym ze wsparcia USA (zobacz również: Dolary na Iron Dome).

W oficjalnym oświadczeniu Sił Obronnych Izraela, wskazano jednak, by miejscowa ludność nadal zachowywała się zgodnie w wcześniej ustalonymi normami, na wypadek ostrzału ze Strefy Gazy. System nie jest bowiem w pełni operacyjny, a rozmieszczenie ma charakter eksperymentalny. Poinformowano również, że testowe wyrzutnie będą kierowane w różne rejony południa kraju, w zależności od potrzeb operacyjnych.

Iron Dome jest mocno krytykowanym projektem. Jego przeciwnicy wskazują, że jeden pocisk systemu kosztuje kilkadziesiąt tys. USD. Co więcej, rozpoznanie wrogiego obiektu i odpalenie pocisku zajmuje ok. 15 sekund, a więc nie wystarcza na obronę miejscowości w bezpośredniej bliskości Strefy Gazy. Preferują oni systemy laserowe, rozwijane swego czasu wspólnie z Northrop Grummanem. Wysiłki te zakończyły się jednak niepowodzeniem, choć amerykański koncern twierdzi, że jest w stanie dostarczyć sprawne urządzenie w ciągu 2 lat.

W odpowiedzi producent Iron Dome, Rafael Advanced Defense Systems, wskazuje, że wszystkie dotychczasowe testy zakończyły się sukcesem, a obniżenie kosztów gwarantuje system kierowania ogniem, który rezygnuje w trybie automatycznym z przechwytywania wrogich obiektów, nie kierujących się na tereny zamieszkałe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.