Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacja ostatnich F-5

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 15 kwietnia 2011

Embraer podpisał umowę, dotyczącą doposażenia 11 myśliwców Northrop F-5E/F Tiger II brazylijskich wojsk lotniczych. To ostatnie z 57 samolotów tego typu, które nie zostały jeszcze poddane procesowi modernizacji.


Tigery II służą jako podstawowy samolot myśliwski Força Aérea Brasileira (FAB) już lat 1970. Dzięki modernizacji i wyposażeniu w pociski Phyton-5 i Derby, nowoczesny radar, awionikę i systemy łączności, są jednak w stanie nawiązać równorzędną walkę ze zdecydowanie młodszymi konstrukcjami / Zdjęcie: Embraer

Wojska lotnicze Brazylii dwukrotnie zlecały już Embraerowi modernizację posiadanych myśliwców F-5E/F, w oparciu od izraelskie podzespoły, dostarczane przez spółkę AEL Sistemas, należącą do Elbitu (zobacz: Embraer, Elbit i Aero Vodochody). Umowy podpisywano na mocy ramowego porozumienia z 2000, o modernizacji wszystkich posiadanych wówczas 46 egz. tych samolotów.

Prace te są już na ukończeniu. Wojsko odebrało 39 F-5EM/FM, 2 kolejne egz. przechodzą próby zdawczo-odbiorcze. Ostatnie 5 myśliwców opuści zakłady Embraera jeszcze w bieżącym roku.

Nowa umowa dotyczy 11 samolotów, kupionych kilka lat temu w Jordanii. Embraer wyposaży je w identyczny sposób, co wcześniej modernizowane samoloty. Przeprowadzony gruntowny remont wydłuża okres użytkowania maszyn, przynajmniej o 15 lat. Producent zobowiązał się do dostarczenie dodatkowego symulatora lotów. Dostawy pierwszych, zmodernizowanych Tigerów II przewidziane są na 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.