Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tankowanie szwedzkich Gripenów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 15 stycznia 2008

Szwedzka agencja sprzętu wojskowego FMV przeprowadziła, przy udziale francuskich KC135, próby tankowania w powietrzu zmodernizowanych Gripenów lotnictwa szwedzkiego.

Dwa JAS 39 Gripen D w czasie tankowania paliwa w locie. Z przodu francuski KC135 / Zdjęcie: Gripen International

Szwedzi przeznaczyli do tego cztery samoloty, dwa jednomiejscowe (wersja C) i dwa dwumiejscowe (D). Gripeny operowały z francuskiej bazy Istres, 50 km na północny-zachód od Marsylii. Przeprowadzono kilkanaście testów, na ziemi i w locie. Zajęły one ponad 10 dni.

Próby były niezbędnym elementem procesu certyfikacji zmodernizowanego Gripena. W systemy do tankowania w locie zostały wyposażone wszystkie eksportowe wersje samolotów. Flygvapnet, szwedzkie wojska lotnicze posiadają obecnie 138 samolotów wersji A/B, C/D. Nie mogą one uzupełniać paliwa w powietrzu. W ramach planu docelowego zmniejszenia ich liczby (do ok. 100) zakłada się ich modernizację - szczególnie wersji A/B do standardu C/D - a także, dla umożliwienia prowadzenia misji zagranicznych w ramach sił wielonarodowych, planuje się wyposażenie ich w system tankowania w locie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.