Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bezzałogowce nad Misratą

Lotnictwo wojskowe, 22 kwietnia 2011

Prezydent Barack Obama zezwolił na wykorzystanie uzbrojonych bezzałogowców nad Libią. Samoloty mają przede wszystkim zapewnić bezpośrednie wsparcie dla rebeliantów w Misracie.


MQ-1 Predator, uzbrojony w ppk Hellfire. Zarówno Predator, jak i większy MQ-9 Reaper, mają wystarczający zasięg, by skutecznie operować nad większością wybrzeży Libii. Np. z Naval Air Station Sigonella na Sycylii, nad Misratę jest ok. 550 km. Nawet maksymalnie obciążony MQ-1 będzie dzięki temu w stanie patrolować przestrzeń powietrzną nad miastem przez nie mniej niż 6 h / Zdjęcie: USAF

Decyzja prezydenta USA została bardzo przychylnie przyjęta przez rebeliantów. Prawdopodobne nawet, że był to jeden z ich postulatów.

Klasyczne samoloty odrzutowe koalicji, w obawie przed ogniem z ziemi, latają na dużych wysokościach i wykorzystują kierowane bomby i pociski rakietowe. Taka taktyka użycia wyklucza możliwość bezpośrednich uderzeń na cele punktowe w miastach, zarówno ze względu na trudności z rozróżnieniem stron konfliktu, jak i dużą siłę rażenia bomb lotniczych.

Tymczasem powolne bsl-e (prędkość przelotowa Predatora to ok. 150 km/h, Reapera ok. 300 km/h), pozwala na identyfikację celu. Uzbrojenie - przede wszystkim pociski Hellfire, z głowicą o masie 8-9 kg - pozwalają zaś na atakowanie celów nawet w terenie zurbanizowanym, a ewentualne zestrzelenie samolotu nie wiąże się z ryzykiem utraty załogi.

Amerykanie wykorzystują już nad Libią samoloty bezzałogowe. Prowadzą one jednak wyłącznie misje rozpoznawcze. Uzbrojone maszyny są natomiast intensywnie wykorzystywane do atakowania talibów na pograniczu afgańsko-pakistańskim, jak również - z mniejszym natężeniem - islamistów w Jemenie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.