Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy kontrakt bazy technicznej PLL LOT

Lotnictwo cywilne, 20 września 2007

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły, że w we wrześniu podpisały umowę z ukraińskim przewoźnikiem Dniproavia na obsługą techniczną samolotów Embraer 145 zakupionych ostatnio przez to towarzystwo. Umowa przewiduje m.in. malowanie samolotów w barwy Dniproavia, przeglądy hangarowe oraz szkolenie przez LOT personelu Dniproavia w zakresie obsługi liniowej. Dniproavia powstała w 1996, jej flota składała się do niedawna z samolotów Jak-40 oraz Jak-42. Ostatnio Ukraińcy zakupili 2 samoloty EMB-145, które postanowili przygotować do eksploatacji w Bazie Technicznej LOT.

Jerzy Adamski, członek zarządu ds. operacyjno-technicznych poinformował, że poza obsługą techniczną, LOT wspomaga partnera ukraińskiego także w zakresie szkoleń personelu latającego i pokładowego, programów szkoleniowych i podręczników. Dodał również, że zarząd PLL LOT planuje wydzielić bazę techniczną jako samodzielny podmiot gospodarczy i rozszerzyć zakres usług świadczonych na zewnątrz.

Baza techniczna powstała wraz z PLL LOT w 1929 w celu obsługi samolotów własnej floty. Po zakupie w 1988 pierwszych samolotów B767, a w następnych latach samolotów B737, ATR42/72 i ostatnio brazylijskich Embraerów ERJ145 i ERJ170, baza LOT przekształciła się w nowoczesne centrum obsługi technicznej samolotów, zatrudniające obecnie ok. 950 pracowników, świadczące usługi również innym liniom lotniczym. Do stałych klientów LOT należą m.in. British Airways, Air France, EL AL Israel Airlines, Turkish Airlines, TunisAir, Alitalia Express, Air Europa, Luxair, Air Contractors, Eurocypria oraz Iberia.

Od pewnego czasu PLL LOT zawiesiły świadczenie usług klientom zewnętrznym zainteresowanym obsługą techniczną swoich samolotów w Warszawie. Zarząd tłumaczył to brakami mocy przerobowych. Rzeczywiście, w ciągu ostatnich kilku lat odeszło z bazy technicznej kilkudziesięciu doświadczonych mechaników, którzy obecnie pracują poza granicami kraju. Ponowne otwarcie bazy technicznej dla nowych klientów może świadczyć o unormowaniu sytuacji w zakresie zatrudnienia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.