Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe okręty Litwy

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 06 maja 2011

W bazie morskiej w Kłajpedzie trwa szkolenie załóg niszczycieli min litewskiej Marynarki Wojennej (Karinės jūrų Pajegos; KJP). Zakupione w listopadzie 2008 w W. Brytanii za 55 mln funtów okręty Skalvis (M53; ex-HMS Cottesmore) i Kuršis (M54; ex-HMS Dulverton ) dotarły do nowej bazy odpowiednio 9 grudnia 2010 i 20 marca 2011.

Skalvis (M53;  ex-HMS Cottesmore) podczas szkolenia na Bałtyku jeszcze przed instalacją  40-mm działa Bofors

Oficjalne przyjęcie nowych okrętów do służby planowane jest na trzeci kwartał 2011. Ich dowódcami są komandorzy por. (komandoro leitenanto) Andriaus Kaikario i Tado Jablonskio. M53 i M54 zastąpiły w służbie KJP trałowce typu Lindau (M51 Kuršis i M52 Sūduvis), otrzymane z RFN w 1999 i 2000.

Okręty należą do brytyjskiego typu Hunt z 60-metrowymi kadłubami zbudowanymi z kompozytów. Przed sprzedażą Litwie służyły w Irlandii Północnej jako okręty patrolowe. Ich pierwotne zdolności przeciwminowe zostały przywrócone przez należącą do A&P Group stocznię Falmouth, jednak głównym zleceniobiorcą kontraktu był Thales UK. Litewskie Hunty otrzymały nowy zintegrowany system walki, nowe silniki Caterpillar C32 ACERT (dostarczone przez Finning (UK)), nowy podkadłubowy sonar Thales 2193 (za instalację odpowiadał Templecombe, należący do Thales UK) oraz całkowicie nowy system zwalczania min oparty o zdalnie sterowane jednorazowe ładunki K-Ster.

Kuršis (M54;  ex-HMS Dulverton) w porcie w Kłajpedzie / Zdjęcia: MO Litwy

Okręty są uzbrojone w umieszczone w stanowiskach na głównym pokładzie 40-mm działa Bofors Mk9. O ile M54 przyszedł do Kłajpedy już z działem, to M53 otrzymał je dopiero w swojej litewskiej bazie.

Obie jednostki wchodzą w skład Dywizjonu Walki Przeciwminowej (Priešmininių laivų divizionas) i jednocześnie będą litewskim wkładem w litewsko-łotewsko-estoński dywizjon BALTRON, a także mają być wydzielane do składu Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 (SNMCMG1).

Wedle litewskiego ministerstwa obrony, wyposażenie przeciwminowe okrętów  jest niejawne, jednak ECA Group ogłosiła w 2009 o zawarciu z Thales UK  umowy na dostawę 40 aparatów K-ster przeznaczonych dla Litwy. K-ster ma  długość 1,5 m, może operować na głębokości do 300 m w odległości 1000 m  od okrętu, poruszając się z prędkością do 6 węzłów. Mina jest niszczona  przy pomocy pocisku z rdzeniem formowanym wybuchowo / Zdjęcie: ECA


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.