Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykanie o rozmowach z ministrem Klichem

Strategia i polityka, 16 stycznia 2008

Według przedstawicieli Pentagonu, ostatnie rozmowy ministrów obrony Polski i USA w Waszyngtonie w sprawie tarczy antyrakietowej nie doprowadziły do przełomu i miały głównie charakter informacyjny.

Według Bogdana Klicha, nowy polski rząd nie zgadza się bezwarunkowo na zainstalowanie w naszym kraju wyrzutni pocisków antybalistycznych. Amerykanie przychylnie odnieśli się do planów zbilansowania budowy, np. przez podpisanie dwustronnej umowy wojskowej - na wzór Turcji czy Włoch - połączonej z większą pomocą sprzętową i dostawami systemów przeciwlotniczych/przeciwrakietowych Partiot (przed wizytą mówiło się również o pociskach antybalistycznych THAAD, które mogłyby bronić wybranych obszarów Polski przed atakami pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu).

W nieco innym świetle przedstawił spotkanie rzecznik prasowy Pentagonu Geoff Morrell. Stwierdził on, że w czasie rozmów polska delegacja zdobyła pełną wiedzę na temat statusu negocjacji, osiągniętych przez poprzedni rząd. Dodał, że Amerykanie przyjęli do wiadomości postulaty strony polskiej.

Wizyta zbiegła się w czasie z bardziej ugodowym stanowiskiem Rosji, co znalazło odzwierciedlenie na łamach tamtejszej prasy, twierdzącej, że Moskwa i Waszyngton mogą dojść do satysfakcjonującego porozumienia w sprawie tarczy. Jednocześnie staje się coraz bardziej klarowne, że możliwości zakończenia negocjacji konkretnymi decyzjami przed upływem kadencji George`a Busha są coraz mniejsze. Stawia to pod znakiem zapytania całą koncepcję europejskiej części systemu antyrakietowego. Faworyzowani kandydaci demokratów są bowiem przeciwni tym planom.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.