Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mistrale a polityka

Strategia i polityka, 11 maja 2011

Według The Moscow Times, impas w rosyjsko-francuskich negocjacjach na temat zakupu okrętów desantowych typu Mistral ma również podłoże polityczne, co może doprowadzić do zerwania rozmów.

Dotychczasowe negocjacje rozbijały się o kwestie ceny i wyposażenia okrętów. Francuzi wykluczają np. sprzedaż systemu dowodzenia flotą SIC-21, na którym zależy Moskwie / Zdjęcie: Marine Nationale

Rozmowy na temat zakupu przez Rosję okrętów śmigłowcowych typu Mistral znalazły się od kilkunastu tygodnie w impasie. Główny rosyjski negocjator, wiceadmirał Nikołaj Borisow, został nawet odwołany ze stanowiska (zobacz: Negocjator Mistrali zwolniony).

The Moscow Times zwraca jednak uwagę na inne, nie związane z technologiami czy finansami przyczyny zawieszenia rozmów. Wskazuje, że rosyjska propozycja zakupu okrętów pojawiła się po wojnie z Gruzją, w trakcie której Paryż zachowywał powściągliwe, korzystne dla Moskwy stanowisko. Budująca Mistrale stocznia DCNS w Saint-Nazaire nie miała wówczas poważnych zleceń.

Sytuacja ta zmieniła się jednak w czasie. Stosunki między obu krajami pogorszyły się znacznie na tle aktywnego uczestnictwa Francji w bombardowaniach Libii, co uznawane jest przez Rosję za znaczne przekroczenie mandatu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Gazeta wysunęła tezę, że polityczne przesłanki odgrywają w ewentualnej transakcji główną rolę. Rosyjska marynarka wojenna potrzebuje obecnie nie tyle wielozadaniowych śmigłowcowców, co lotniskowców, klasycznych okrętów desantowych oraz mniejszych jednostek - fregat i okrętów podwodnych z diesel-elektrycznym napędem.

Jeżeli teza ta jest prawdziwa, może to przełożyć się na zerwanie rozmów, w przypadku dalszego pogorszenia stosunków między obu państwami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.