Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2011: Niezwykły UTAS UTS 15

Przemysł zbrojeniowy, 11 maja 2011

Na wystawie IDEF w Stambule zadebiutowała zaprojektowana dla wojska i policji strzelba powtarzalna kalibru 12 - UTAS UTS 15 w układzie bezkolbowym.

Konstruktor UTAS UTS 15 - Ted H. Hatfield, trzymający swoje dzieło. Prace nad stworzeniem nowej strzelby zajęły niemal 3 lata. Długość całkowita - 706 mm, masa - 3,26 kg

UTS 15 (nazwa to rozwinięcie od UTAS Tactical Shotgun, 15 to maksymalna liczba załadowanej amunicji, w tym jeden nabój w komorze) jest efektem współpracy amerykańsko-tureckiej. Zaprojektował ją Ted H. Hatfield, zaś produkowana będzie w tureckiej fabryce broni UTAS, specjalizującej się w strzelbach gładkolufowych. Pod koniec roku pierwsze egzemplarze powinny trafić na rynek w Stanach Zjednoczonych. Twórcom przyświecała idea stworzenia jak najkrótszej konstrukcji, o jak największej pojemności magazynka, a jednocześnie mającej możliwość wyboru amunicji podczas prowadzenia ognia. Innymi słowy, zaprojektowanie strzelby bojowej w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

UTS 15 charakteryzuje zastosowanie w konstrukcji na bardzo szeroką skalę polimeru wzmocnionego włóknem węglowym. Lufa z wysokowęglowej hartowanej stali 4140 ma chromowany przewód

Broń charakteryzuje się - podobnie jak południowoafrykańska strzelba Truvelo Neostead, czy pokazana po raz pierwszy w 2011 amerykańska Kel-Tec KSG - układem bezkolbowym i dwoma magazynkami ułożonymi równolegle obok siebie. Ten pierwszy pozwala na zastosowanie jak największej długości lufy przy jak najmniejszej długości całkowitej broni. Wykorzystanie dwóch magazynków rurowych w miejscu, typowego dla normalnych strzelb, jednego dodatkowo skraca konstrukcję.

Strzelec, przestawiając umieszczoną na grzbiecie dźwignię, wybiera czy broń ma być zasilana z prawego czy z lewego magazynka lub naprzemiennie, jeden nabój z lewego, drugi z prawego. Obok widoczne otwarte do ładowania pokrywy magazynków

W Neostad i UTS 15 magazynki znajdują się nad lufą (w tym pierwszym przypadku dwa 6-nabojowe 12/70), zaś w KSG pod nią (7-nabojowe 12/70). Takie rozwiązanie pozwala również na stosowanie dwóch różnych rodzajów amunicji, przy możliwości przełączania między magazynkami. Do jednego można załadować na przykład amunicję bojową, zaś do drugiego obezwładniającą (pociski gumowe) lub specjalną (pociski proszkowe do niszczenia zamków czy zawiasów drzwi). Można też mieć mieszankę pocisków kulowych (breneka) i śrutowych.

Otwarta pokrywa komory zamkowej - widoczna rampa podająca naboje, a w otwartym oknie wyrzutowym łusek (klapka zabezpieczająca uchylona) czoło zamka

Pojemność magazynka w UTS 15 zależy od amunicji - nabojów 12/70 (długość rozwiniętej łuski 70 mm) zmieści się tam 7, zaś nabojów 12/76 (długość rozwiniętej łuski 76 mm) - 6. Możliwość zastosowania amunicji o większym ciśnieniu, odróżnia tę konstrukcję od broni wytwarzanej przez Truvelo i Kel-Tec, a tym samym umożliwia zastosowanie większej gamy nabojów.

Co ciekawe, mechanizmy UTS 15 projektowane były od początku z myślą o stworzeniu broni powtarzalnej i samopowtarzalnej. Jako pierwszy światło dzienne ujrzał ten pierwszy, z uwagi na zapotrzebowanie formacji wojskowych i policyjnych w broń zdolną strzelać amunicją bojową i specjalną kalibru 12 o różnej energii i długości (12/70 lub 12/76). Jednak konstruktor twierdzi, że jeszcze w tym roku powstanie model strzelby samopowtarzalnej.

UTS 15 jest strzelbą powtarzalną, przeładowaną przez ruch łoża (czółenka) do tyłu i do przodu tzw. systemu pump-action, określanego popularnie w Polsce mianem pompki, od charakterystycznego ruchu, przypominającego pompowanie. W czółenku docelowo mieścić się będzie oświetlenie i laserowy wskaźnik celu, uruchamiane za pomocą przycisku ulokowanego po prawej stronie komory, nad kabłąkiem spustowym / Zdjęcia: Remigiusz Wilk


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.