Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dyslokacja MET-3

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 maja 2011

W ramach testów prototypów rodzimych stacji radiolokacyjnych MET-3, argentyńskie wojska lotnicze dyslokowały istniejące egz. w obiektach wojskowych i cywilnym lotnisku w Comodoro Rivadavia.

Prototyp stacji, jeszcze z małą, eksperymentalną anteną...

Program budowy własnej, trójwspółrzednej stacji radiolokacyjnej zainicjował resort obrony. Prace nadzorują wojska lotnicze, a ze strony przemysłowej wiodącą rolę odgrywa państwowa spółka Invap.

Program podzielono na 5 etapów. W pierwszych dwóch (MET-1 i MET-2), zbudowano małe demonstratory technologii, o zasięgu do 40 km.

Trzeci etap, już zakończony, zakładał zbudowanie prototypów docelowej stacji radiolokacyjnej, z wyjątkiem anteny, która jest mniejsza od zakładanej. Zestaw w obecnej postaci pozwala na wykrywanie statków powietrznych na dystansach do 100 km, a systemy elektroniczne i elektryczne działają w średnich zakresach mocy.

W ramach testów zbudowane prototypy zostały rozmieszczone na lotniskach wojskowych oraz w cywilnym porcie lotniczym, w mieście Comodoro Rivadavia na południu kraju.

...jej wielkość można ocenić dopiero w zestawieniu z sylwetkami ludzi i samochodów. Nowa antena będzie czterokrotnie większa / Zdjęcia: Santiago Rivas

Docelowej wielkości antena - której budowa była 4. etapem programu - już gotowa i przechodzi ostatnie testy. Finał przedsięwzięcia zakłada integrację obu podsystemów i testowanie prototypów, co planowane jest na przyszły rok.

Nowe stacje radiolokacyjne mają mieć możliwość wyrywania celów powietrznych na dystansach rzędu 350-400 km. Powinny stać się trzonem wojskowego systemu rozpoznania i nadzoru przestrzeni powietrznej Argentyny.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.