Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wspólne inwestycje, kiedy szczegóły?

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 19 maja 2011

Wizyta w Polsce ministra obrony Francji, Gerarda Longueta, pomimo oczekiwań, nie sprecyzowała zaangażowania obu krajów w inicjatywach wojskowych oraz współpracy przemysłowej.

Minister obrony Francji Gerard Longuet w Warszawie 17 maja 2011 / Zdjęcie: Janusz Walczak

Francuzi deklarują, że popierają polskie cele w dziedzinie bezpieczeństwa związane z prezydencją i będą je wspierać. Podobnie jak Polska popierała cele francuskie, podczas jej prezydencji i aktywnie je wspierała. Zapowiadana współpraca przemysłowa ma być tematem wizyty we Francji podsekretarza stanu w MON Marcina Idzika, która ma się odbyć im wcześniej tym lepiej, jak podsumował Gerard Longuet.

Podczas dwudniowej wizyty odbyły się dwie tury rozmów bilateralnych. Podczas konferencji prasowej minister Bogdan Klich podsumował ich przebieg, mówiąc: W wielu sprawach dostrzegamy nie tylko zbliżenie i bliskość poglądów, ale także możliwość robienia wspólnych dobrych interesów obronnych, a nawet wspólnego biznesu.

Na pierwszym miejscu wymienił możliwość sprzedania części Stoczni Marynarki Wojennej francuskiemu państwowemu koncernowi DCNS. Następnie, francuską ofertę obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, proponowanej jako element współpracy przez MBDA. Konkretów dotyczących tych projektów jednak nie podano.

Minister Klich wytłumaczył to między innymi tym, że MON jest tylko mniejszościowym udziałowcem SMW w Gdyni, posiadając poniżej 1% akcji. Tyle, że upadłość likwidacyjna stoczni to w dużej mierze wynik braku decyzji ze strony najważniejszego klienta stoczni, czyli MON...

Oczywiście ostateczne decyzje podejmują zainteresowani - to są potencjalni inwestorzy i pani syndyk masy upadłościowej stoczni. To pomiędzy nimi rozegra się dyskusja na temat przyszłych losów stoczni, powiedział minister Klich. Zastrzegł jednocześnie, że resort wspiera wszystkie formy zapewnienia ciągłości pracy stoczni, która jest ważna dla Marynarki Wojennej. To w końcu w tej stoczni remontowane są nasze jednostki, to w końcu w tej stoczni znajduje się dokumentacja i technologia niezbędna do wszystkich napraw, modernizacji i remontów.

Związkowcy ze Stoczni Marynarki Wojennej przyłączyli się do protestu pracowników grupy 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowych, którzy kategorycznie nie zgadzają się z włączeniem ich spółek do Grupy Bumar. Domagają się innej formuły konsolidacji przedsiębiorstw, optymalnie poprzez utworzenie grupy remontowej, złożonej ze spółek nadzorowanych obecnie przez MON oraz Stoczni Marynarki Wojennej. Protest kilkuset związkowców NSZZ Pracowników Wojska odbył się przed Kancelarią Premiera RM 10 maja 2011 w Warszawie. Związkowcy złożyli na ręce urzędników petycję w sprawie swoich postulatów / Zdjęcie: Janusz Walczak

Tymczasem urzędnicy państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu, większościowego właściciela stoczni, odmawiają obecnie jakichkolwiek rozmów z potencjalnym inwestorem. Widać tutaj decyzyjny pat, który wydaje się być stanem permanentnym w sprawie utrzymania potencjału polskich przedsiębiorstw obronnych. Pomimo starań przedsiębiorstw, w przypadku SMW przejawiających się choćby porozumienia o współpracy z DCNS (zobacz: Porozumienie SMW DCNS), decyzje będące po stronie właściciela firm, czyli Skarbu Państwa, nie są po prostu podejmowane.

W dniu rozpoczęcia wizyty ministra obrony Francji, zakończył wizytę w Gdyni francuski okręt patrolowy Flamant. Wcześniej uczestniczył on w ćwiczeniach Bold Mercy 2011, które rozgrywano na Bałtyku. Francuskie jednostki stosunkowo często goszczą w polskich portach, w tym dla uhonorowania ważnych przedsięwzięć politycznych, świąt narodowych czy też wojskowych obu krajów. Nie zdarzyło się przy tym, by francuscy marynarze pozostawili po sobie złe wspomnienia, co miało miejsce podczas wizyt okrętów amerykańskich... Patrolowiec Flamant jest w służbie Marine Nationale od 1997 i należy do serii trzech patrolowców typu OPV54 / Zdjęcie: Jarosław Ciślak


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.