Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kodiaki zamówione

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 stycznia 2008

Z niewielkim opóźnieniem w stosunku do wcześniejszych planów, władze holenderskie i szwedzkie podpisały wczoraj z Rheinmetallem umowę o zakupie 16 czołgów inżynieryjnych Kodiak.

Niemcy mogą liczyć na sprzedaż kilkudziesięciu pojazdów, mogących wykonywać nie tylko całą gamę prac inżynieryjnych, ale służących również jako czołgi rozminowania / Zdjęcie: Rheinmetall Landsysteme

Kodiak (Pionierpanzer 3) niemieckiego Rheinmetall Landsysteme to czołg inżynieryjny oparty o podwozie Leoparda 2. Został opracowany w 2003. Koncern ma nadzieję na przebudowywanie niewykorzystywanych podwozi wozów wcześniejszych wersji produkcyjnych, które trafiły do kilkunastu krajów świata, głównie z niemieckich i holenderskich zapasów mobilizacyjnych.

Na przebudowę zdecydowali się już Szwajcarzy, którzy w styczniu podpisali porozumienie o przebudowie 12 pojazdów za 76 mln Euro. Podobną umowę negocjowali także Holendrzy i Szwedzi. Rozmowy miały zakończyć się w 2007 (zobacz: Kodiaki dla Holandii i Szwecji), jednako statecznie sfinalizowano je 16 stycznia.

Podpisane umowy - zawarte oddzielnie przez holenderskie ministerstwo obrony i szwedzką agencję sprzętu wojskowego FMV, ale negocjowane wspólnie - zakładają przebudowę 10 czołgów Leopard 2 z Holandii i 6 czołgów szwedzkich, łącznym kosztem ok. 100 mln Euro. Pojazdy zostaną dostarczone odbiorcom w latach 2011-2012.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.