Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udana próba Łajnera

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 maja 2011

20 maja przeprowadzono udaną próbę rakiety balistycznej Łajner - prawdopodobnie głęboko zmodyfikowanej rakiety Siniewa. Wszystkie głowice ćwiczebne trafiły w cele.

Początkowo oficjalnie i nieoficjalnie podawano informację, że 20 maja z okrętu podwodnego Floty Północnej Jekaterinburg przeprowadzono kolejną próbę rakiety balistycznej Siniewa. Dopiero dziś na stronie internetowej OAO Państwowe Centrum Rakietowe (GRC) im. Makiejewa pojawiła się informacja, że wystrzelono nową rakietę - Łajner. Ma to być zmodyfikowana rakieta Siniewa, opracowana przez GRC im. Makiejewa, a wyprodukowana przez OAO Krasnojarskij maszinostroitielnyj zawod.

Rakietę Łajner wystrzelono 20 maja o 18:30 czasu moskiewskiego z położenia podwodnego na Morzu Barentsa. Okrętem podwodnym Jekaterinburg w czasie próby dowodził kpt. Igor Stiepanienko. Wszystkie systemy rakiety działały prawidłowo. Ćwiczebne głowice bojowe w wyznaczonym czasie trafiły w cele na poligonie Kura na Kamczatce.

Międzykontynentalna rakieta balistyczna to prawdopodobnie głęboko zmodernizowana rakieta Siniewa, przyjęta do uzbrojenia w 2007. Próby Siniewy prowadzone są cyklicznie co kilka miesięcy (Kolejna próba Siniewy, 2011-04-26). Konstrukcja jej wyrzutni pozwala na wystrzeliwanie z głębokości 55 m przy prędkości do 7 węzłów. Według rosyjskich analityków, program budowy rakiety Łajner uruchomiono wobec problemów z budową i próbami rakiety Buława (Jurij Dołgorukij czeka na Buławę?, 2010-12-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.