Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Actrosy dla Bundeswehry

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 maja 2011

Mercedes-Benz Special Trucks podpisał kontrakt na dostawy ciężkich pojazdów ewakuacyjnych Actros. Pierwsze z nich zostaną przekazane odbiorcy w ciągu 7 miesięcy i trafią do Afganistanu.

Actros 4151 AK 8x8 (41 od masy brutto w tonach, 51, od 510 KM mocy silnika), to 10,5-metrowy ciężki pojazd ewakuacyjny, dysponujący m.in. trzema wyciągarkami, zdolnymi poruszyć pojazd o masie 25 t...

Trzy dni temu Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił przetarg na dostawę 19 Ciężkich Kołowych Pojazdów Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego, z których 4 mają być dostarczone w 2011, a aż 5 w 2018!

Niemal jednocześnie w Niemczech zakończono podobną procedurę. Bundeswehra zamówiła ciężkie, opancerzone samochody Mercedesa, Actros 4151 AK 8x8, dla kontyngentu w Afganistanie. Pojazdy tego typu służą w tym kraju od 2008 tyle, że na rzecz żołnierzy kanadyjskich.

Producent wywiąże się z umowy, dostarczając pierwsze wozy w ciągu 7 miesięcy. To błyskawiczny termin, należy jednak pamiętać, że przygotowania do podpisania porozumienia rozpoczęły się w ubiegłym roku. Mercedes-Benz nie ujawnił liczby zakupionych przez wojsko pojazdów. Wiadomo jednak, że niemieckie wojska lądowe planowały pozyskać 8-10 ciężkich samochodów ewaukacyjnych.

...a także żurawiem o udźwigu 7,5 t (przy ramieniu wysuniętym na 2,6 m) oraz sztywnym holem o udźwigu 16 t, co w praktyce zapewnia możliwość ewakuacji najcięższych nawet pojazdów kołowych / Zdjęcia: Mercedes-Benz

Actros 4151 AK 8x8 jest połączeniem opancerzonej ciężarówki i samochodu patrolowego. Kabina zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 4. STANAG-u 4569, czyli zatrzyma pociski kalibru 14,5 mm, wystrzelone z odległości większej niż 200 m. To największa wartość dla wozów tej klasy.

Możliwość absorbowania energii wybuchu min (na poziomie 4b, a więc 10 kg TNT pod kołem i pod dnem), to wynik zaadoptowania zawieszenia i technologii opancerzania dna pojazdu, rodem z Dingo 2.

Mercedes jest jednym z tych przedsiębiorstw, które mimo cięć budżetowych Bundeswehry, mogą liczyć na duże zamówienia, związane z misją afgańską. Tylko w ciągu ostatnich 3 lat koncern dostarczył wojsku 2 tys. ciężarówek i 650 pojazdów terenowych marki Unimog. Podwozia tych ostatnich wykorzystywane są do budowy samochodów patrolowych Dingo 2.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.