Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pożar w składzie amunicji

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 maja 2011

Wczoraj w 99. Arsenale amunicji artyleryjskiej w Urman w Baszkirii wybuchł pożar. Ogień i detonacje spowodowały zniszczenie składu i wielu okolicznych budynków oraz obrażenia 12 ludzi.

Do pożaru doszło wczoraj w 99. Arsenale amunicji artyleryjskiej w Urman w Rejonie Iglińskim w Baszkirii. Wybuchały naboje różnych kalibrów, w tym naboje artyleryjskie kal. 120 i 152 mm. Akcja ratownicza trwała całą noc. Uczestniczył w niej samolot Ił-76 zdolny do przenoszenia 42 ton wody, oraz należąca do Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych latająca amfibia Be-200. Pożar udało się ugasić dopiero dziś rano. Obrażenia odniosło 12 osób, z których 3 hospitalizowano.

Według śledczych badających przyczyny pożaru, doprowadziła do niego nieostrożność szeregowego, który wrzucił na stos zdemontowanych spłonek spłonkę z detonatorem. Wstępnie wielkość strat jest szacowana na 100 mln rubli. W magazynie przechowywano ponad 100 tys. ton amunicji.

Zniszczeniu uległo 14 okolicznych domostw. Bez dachu nad głową zostało 46 mieszkańców. Z wioski Urman ewakuowano 2,5 tysięcy mieszkańców.

Pociski i ich odłamki trafiały w obiekty odległe nawet 3 km od magazynów. Niewypały są poszukiwane z wykorzystaniem samolotów i śmigłowców. Saperzy muszą przeszukać obszar o powierzchni 220 ha. Niewypały są wywożone na pobliski poligon nr 225.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.