Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

21 Mi-17 dla Afganistanu

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 30 maja 2011

W piątek przedstawiciele Rosobronexportu poinformowali o zawarciu z US Army kontraktu dotyczącego zakupu 21 śmigłowców Mi-17 dla Afganistanu. Śmigłowce wraz z pakietem logistycznym mają być warte 367,5 mln USD.

Afgański Mi-17. Śmigłowce tego typu są jedynymi, na których mogą latać - bez dodatkowego przeszkolenia - afgańscy piloci / Zdjęcie: DO USA

Pierwotnie rosyjskie śmigłowce dla Afganistanu miało zakupić NATO. Jednak Sojusz nie potrafił znaleźć formuły kontraktu i środków na jego opłacenie. Rozmawiano nawet o bezpłatnym przekazaniu śmigłowców, co nie doszło do skutku. Ostatecznie umowę z FGUP Rosoboroneksport zawarło 24 maja dowództwo US Army. Formalnie miał zostać ogłoszony przetarg na dostawy (Rosyjska zgoda na sprzedaż Mi-17, 2010-09-30), a FR dostarczyć 3 dodatkowe śmigłowce bezpłatnie. Nie wiadomo, czy ten warunek zostanie spełniony.

NATO ma partycypować jedynie w pokrywaniu kosztów obsługi zakupionych śmigłowców. 3 mln USD na specjalny fundusz wpłaciły już Niemcy.

Rząd rosyjski uważa podpisanie kontraktu za poważny sukces. To pierwsza duża transakcja zawarta między instytucjami rządowymi FR i USA.   / Zdjęcie: DO USA

Zakup 21 M-17W5 (V5) wraz z wyposażeniem towarzyszącym i szkoleniem ma kosztować 367,5 mln USD. Pierwsze śmigłowce mają trafić do odbiorcy w październiku br. Dostawy mają zostać zrealizowane do końca 2012.

Umowa jest częścią planu zakupu do 2015 łącznie 58 śmigłowców rodziny Mi-17. Ma to zapewnić możliwość prowadzenia aktywnych operacji antypartyzanckich przez siły rządowe. Obecnie wojska i organy bezpieczeństwa Afganistanu dysponują ok. 70 śmigłowcami Mi-8 i Mi-17, jednak w zdecydowanej większości są one już wiekowe: wyremontowane z zasobów miejscowych lub uzyskane - głównie jako donacje - od dostawców zagranicznych. Uzupełnia je 9 transportowo-bojowych Mi-35. Po zakończeniu dostaw wynikających z obecnie zawartego kontraktu liczba rosyjskich śmigłowców w Afganistanie wzrośnie do setki.

Podpisana umowa jest jednocześnie pierwszą, w której Rosobronexport wystąpił w przetargu zorganizowanym przez US Army na rzecz afgańskiego lotnictwa, bez amerykańskich pośredników (zobacz: Samodzielna, rosyjska oferta, 2010-11-17).

Według gen. Abdula Wahaba Wardaka, szefa sztabu afgańskich wojsk lotniczych, cenę jednostkową nowych Mi-17W5 (V5) ustalono na 17,5 mln USD. W kwocie tej mogą się mieścić również np. koszty urządzeń pomocniczych. Umowa określiła także warunki dodatkowych dostaw, dla uzupełnienia ewentualnych strat. Pierwsze śmigłowce powinny zostać przekazane przez Rosjan w październiku bieżącego roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.