Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjska zgoda na sprzedaż Mi-17

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 30 września 2010

Według oświadczenia amerykańskiej Defense Technology (DTI), Rosja zgodziła się na sprzedaż 21 śmigłowców Mi-17. Po doposażeniu przez DTI, zostaną dostarczone do Afganistanu.

Jeden z kilkudziesięciu śmigłowców rodziny Mi-8/17 korpusu lotnictwa narodowej armii afgańskiej (ANAAC) / Zdjęcie: US Army

W ramach rozbudowy sił zbrojnych Afganistanu, Amerykanie zamierzają do 2015 dostarczyć 58 śmigłowców wielozadaniowych Mi-17W-5. Powinny one, wraz z dotychczas posiadanymi egzemplarzami, umożliwić wykonywanie zadań transportowych, desantowych czy medycznych, dla jednostek rządowych.

Mimo, że wybór rosyjskiej konstrukcji spotkał się z poważnym oporem części kongresmanów (Krytyka zakupów Mi-17, 2010-06-22), Amerykanie nie mają wyboru. Śmigłowce te są użytkowane przez Afgańczyków od lat, są również tańsze od ich amerykańskich odpowiedników.

Ze względu jednak na to, że Waszyngton jest dysponentem środków finansowych, cała transakcja zlecana jest przez US Navy (Mi-17 w przetargu afgańskim, 2010-07-05). Przetarg na 21 śmigłowców ma rozpocząć się w październiku.

Amerykańska DTI już w ubiegłym roku stała się pośrednikiem w dostawie czterech Mi-17W-5 dla ANAAC, zakupując maszyny cywilne w Rosji i modernizując je, zgodnie z wymogami użytkownika.

Obecnie ma nadzieję na wygranie kolejnego, większego przetargu. Pośrednik deklaruje, że w ciągu ostatniego roku uzyskał wszelkie wymagane zgody na eksport śmigłowców od władz Rosji, również jej ministerstwa obrony.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.