Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Projekt budżetu na 2012

Strategia i polityka, 30 maja 2011

Izba Reprezentantów USA przyjęła projektu budżetu Pentagonu na 2012. Zakłada wydanie 690 mld USD, a więc nieznacznie więcej, niż chciał rząd.

Parlamentarzyści przekazali nieco większe kwoty na operacje zagraniczne, głównie w Afganistanie. Projekt jest jednak otwarty i mogą w nim zajść jeszcze istotne zmiany / Zdjęcie: USMC

Pierwotnie Biały Dom domagał się dla Pentagonu w 2012 jedynie 670,9 mld USD, co wynikało głównie z ograniczenia do 117,8 mld wydatków na operacje zagraniczne (zobacz: Pentagon chce mniej pieniędzy). Ostatecznie jednak suma ta wzrosła, do łącznie 689 mld, głównie ze względu na plany pozostawienia kontyngentu wojskowego w Iraku (zobacz: Amerykanie w Iraku po 2011?).

W czasie opracowywania budżetu resortu obrony w izbie reprezentantów, wprowadzono do projektu niewielkie poprawki. Zwiększono preliminarz o 1,1 mld USD, głównie pod kątem operacji zagranicznych. Nie poparto jednak wniosku o zabezpieczenie dodatkowych kwot na możliwość rozpoczęcia operacji lądowych w Libii. Jedynym wyjątkiem są akcje ratowania załóg samolotów, jeżeli doszłoby do ich zestrzelenia lub wypadku na terenach kontrolowanych przez siły Muamara Kaddafiego.

Projekt zakłada zwiększenie pensji o 1,6%. Przejdzie jeszcze długa drogę do momentu wejścia w życie. Możliwe są więc jeszcze bardzo istotne zmiany. Tym bardziej, że przyjęcie ogólnej wielkości budżetu nie oznacza zakończenia ustalania istotnych szczegółów, dotyczących przede wszystkim wielkości konkretnych zamówień wojskowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.