Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Uzbrajanie chińskiego lotniskowca

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 czerwca 2011

W stoczni Changxingdao trwa wyposażanie w systemy pokładowe lotniskowca Shi Lang - ex-sowieckiego Wariaga. Zamontowano już niektóre systemy radiolokacyjne i uzbrojenie.

W stoczni Changxingdao w Dalian, gdzie dotąd remontowano lotniskowiec (Ożywianie Wariaga, 2011-01-20), obecnie montowany jest system radarowy. Zainstalowano już cztery anteny ścianowe z aktywnym skanowaniem fazowym. Nie wiadomo, jakiego typu jest radiolokator.

Na pokładzie Shi Lang pojawiło się też uzbrojenie, w tym system obrony przed ostrzałem na bazie zmodernizowanego 7-lufowej armaty kal. 30 mm Type 730. Nowy system jest 10-lufowy (na zdjęciu). Zainstalowano też system antyrakietowy i obrony powietrznej FL-3000N z 24 wyrzutniami rakietowymi (na zdjęciach z China Defence Blog). Jego 2-metrowe pociski kal. 120 mm mają zasięg ok. 9 km.

ChRL kupiła lotniskowiec Wariag (do 1990 - ciężki krążownik lotniskowcowy Riga) w 1998 od Ukrainy, gdzie od 1985 budowano go w stoczni w Nikołajewie. Prace nad nim przerwano w 1992, gdy był gotowy w blisko 70%. Chińczycy pierwotnie zapowiadali przebudowanie lotniskowca na pływające kasyno. Ostatecznie zdecydowano jednak o budowie na jego bazie lotniskowca bojowego (treningowego). Nazwę Shi Lang i numer burtowy 83 nadano mu w 2008.

W kwietniu pojawiły się informacje, że Shi Lang jest podstawą do budowy serii lotniskowców budowanych od podstaw w stoczniach chińskich. Na Shi Lang mają bazować samoloty J-15 (na zdjęciu - prototyp w locie) - chińskie kopie rosyjskich Su-33 (Chińska kopia Su-33, 2010-05-26). Próby morskie lotniskowca mają rozpocząć się jeszcze w br. Dwa kolejne okręty na bazie Wariaga mają zostać zwodowane w 2012.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.