Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe Bory i LM-60D dla WP

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 13 czerwca 2011

8 czerwca Inspektorat Uzbrojenia zawarł z OBRSM Tarnów trzyletnią umowę na dostawę 55 zmodyfikowanych karabinów wyborowych Bor i 67 lekkich moździerzy LM-60D.

W ramach umowy podpisanej na początku czerwca WP zakupiło w OBR SM  Tarnów 55 zmodyfikowanych 7,62-mm karabinów wyborowych Bor i 67 lekkich  60-mm moździerzy LM-60 / Zdjęcie: OBR SM Tarnów

Zamówienie ma zostać zrealizowane do 2013, z czego w 2011 do uzbrojenia Wojska Polskiego trafi 25 Borów i 13 LM-60D, w 2012 - 30 karabinów wyborowych i 27 moździerzy, zaś w 2013 kolejna partia 27 LM-60D. To druga z 3-letnich umów na dostawę tych konstrukcji podpisanych z OBR SM. Poprzednia została podpisana 8 września 2008 (zobacz: Nowe karabiny wyborowe dla SZ RP, 2009-09-10) i dotyczyła 81 Borów i 66 LM-60D.

Obecnie w ręce żołnierzy trafią zmodyfikowane karabiny wyborowe do amunicji 7,62 mm x 51 NATO. Kilkuletnia eksploatacja Borów w WP, w tym podczas misji w Iraku i Afganistanie, pozwoliła zebrać doświadczenia i - zgodnie z sugestiami użytkowników - wprowadzić do konstrukcji kilka poprawek.

Doświadczenia zebrane z eksploatacji Borów w Afganistanie zaowocowały  wprowadzeniem do karabinu szeregu poprawek, m.in. niższego wspornika z  szyną montażową o mikroskosie 15 MOA, dwójnogu o lepszej stabilizacji i  obniżonej wysokości / Rysunek: OBR SM Tarnów

Od strony wizualnej pierwsze, co rzuca się w oczy, to obniżenie podstawy szyny montażowej - przypominającej zastosowaną w 8,6-mm karabinie Alex-338 - i wprowadzenie jej mikroskosu 15 MOA. Wymusza to jednak użycie obejm montażowych celownika optycznego o zwiększonej wysokości. Strzelcy wyborowi postulowali poprawienie stabilizacji dwójnogu i obniżenie jego wysokości, co zostało przez tarnowski ośrodek zrealizowane. W karabinie zastosowano nową lufę o zwiększonej trwałości - większej żywotności i odporności na korozję.

W przedniej części komory zamkowej ulokowano wybrania pod wspornik z 3 szynami montażowymi, w tym górną, dedykowaną pod przystawkę noktowizyjną Carl Zeiss Optronics NSV 80. Przystawka nie będzie musiała być mocowana na pierścieniu umieszczonym bezpośrednio na obiektywie celownika optycznego, jak to miało miejsce do tej pory w przypadku amerykańskiego ATN PS22-HPT. Gdy wspornik nie będzie używany, jego punkty montażowe zostaną zasłonięte zaślepkami maskującymi.

Wraz z nowym  zamówieniem, ogólna liczba lekkich 60-mm moździerzy LM-60D i  LM-60K z tarnowskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Sprzętu  Mechanicznego w armii zbliży się do 250, zaś 7,62-mm karabinów  wyborowych Bor przekroczy 120 / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Nieznacznie zmieniono gniazdo magazynka w dolnej części komory zamkowej. Pojawiła się tam faza ułatwiająca podpięcie magazynka. Wprowadzono modyfikację do urządzenia spustowego, poprawiając charakterystykę jego pracy. Jednocześnie zmniejszono masę szyny spustowej. Zamek karabinu został nieznacznie zmieniony przez zastosowanie ślizgu o polepszonym działaniu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.