Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy pocisk czołgowy

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 16 czerwca 2011

Rheinmetall Defence ujawniła istnienie nowego pocisku programowalnego dla dział czołgowych kalibru 120 mm. DM11 został zaprojektowany dla niszczenia umocnień, lekkich pojazdów oraz rażenia żołnierzy.

DM11 są już wykorzystywane operacyjnie, przez oddziały US Marine Corps, uzbrojone w czołgi M1A2 Abrams / Zdjęcie: Rheinmetall

Czołgowe pociski odłamkowe rozwijane były w krajach Układu Warszawskiego. Na zachodzie do niszczenia umocnień i rażenia siły żywej wykorzystywano pociski kumulacyjne. Doświadczenia ostatnich konfliktów asymetrycznych wskazały jednak na konieczność opracowania dedykowanej amunicji.

Jeden z wzorów opracował niemiecki Rheinmetall. DM11 - oprócz głowicy odłamkowej i brzechw stabilizujących - otrzymał programowalny zapalnik. Dzięki niemu załoga czołgu może spowodować rozerwanie się pocisku na wyznaczonym dystansie, np. nad żołnierzami piechoty, ukrywającymi się za przeszkodami terenowymi.

Drugi z trybów pracy zapalnika pozwala na wybuch ze zwłoką. Może być on wykorzystany do niszczenia umocnień. Trzeci tryb, z działaniem kontaktowym, przeznaczony jest do klasycznych zastosowań.

Nowe pociski mogą być stosowane do istniejących dział gładkolufowych kalibru 120 mm, zarówno krótszych (L44), jak i dłuższych (L55). Pozwala to na ich stosowanie w kilku tysiącach czołgów rodziny Leopard 2 i M1A1/A2 Abrams, nawet tych, których wyposażenie pokładowe jest jeszcze analogowe. Cyfrowe urządzenie do programowania amunicji może być bowiem montowane bez ingerencji w system kontroli ognia.

Do tej pory amunicję otrzymały formacje pancerne korpusu amerykańskiej piechoty morskiej. Rheinmetall liczy również na zamówienia Bundeswehry. DM11 powstał bowiem na zamówienie niemieckiego resortu obrony.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.