Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

40-lecie OBRSM Tarnów

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 22 czerwca 2011

17 czerwca odbyły się obchody 40-lecia OBRSM Tarnów. Uroczystości były okazją do prezentacji nowych konstrukcji ośrodka tarnowskiego.

W OBRSM kompletowany jest demonstrator technologii zdalnie sterowanego systemu uzbrojenia ZSMU-70 z 7,62-mm karabinem maszynowym i czteroprowadnicową wyrzutnią npr kal. 70 mm / Rysunek: OBRSM Tarnów

W 2009 Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego Tarnów przy zatrudnieniu na poziomie 89 osób uzyskał przychód 18 mln zł (koszty na pułapie 10 mln zł). W 2010 przychód kształtował się na poziomie 27 mln zł, a koszty na pułapie 26 mln zł przy zatrudnieniu 101 osób.

Aktualnie tarnowski OBRSM, w ramach konsorcjów wykonawczych - w wielu będąc liderem, realizuje kilka projektów rozwojowych. Zaliczają się do nich m.in. 8,6-mm samopowtarzalny karabin wyborowy SKW, 35-mm zdalnie sterowany system przeciwlotniczy ZSSP-35, 12,7-mm lotniczy zasobnik strzelecki LZS-12,7, 12,7-mm wielolufowy, napędowy lotniczy karabin maszynowy WLKM-12,7, 12/70-mm strzelecko-rakietowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU-70, system kierowania ognia nowej generacji, czy system nahełmowego sterowania uzbrojeniem śmigłowca W-3PL Głuszec.

OBRSM Tarnów znajduje się w awangardzie producentów pracujących nad samopowtarzalnymi karabinami wyborowymi kalibru .338 Lapua Magnum. Wojsko Polskie do tej pory jednak nie zdecydowało się na zakup kbw Alex-338 - powtarzalnej konstrukcji z oferty ośrodka / Rysunek: OBRSM Tarnów

OBRSM Tarnów, przewidując światowe trendy w rozwoju broni strzeleckiej (zobacz: Samopowtarzalny .338 LM, 2011-01-21), rozpoczął dwuletni projekt rozwojowy, który ma doprowadzić do powstania nowego, samopowtarzalnego karabinu wyborowego zasilanego amunicją 8,6 mm x 70. Tego rodzaju konstrukcja jest nowością na światowym rynku, na którym nabój .338 Lapua Magnum na dobre już zagościł w roli następcy 7,62 mm x 51 w powtarzalnej broni wyborowej. Naturalnym następstwem są prace nad modelami samopowtarzalnymi tego kalibru, które mają miejsce w Stanach Zjednoczonych (m.in. w przedsiębiorstwach Barrett Manufacturing, Bushmaster i Noreen) czy Wielkiej Brytanii (Accuracy International).

SKW-338 ma długość całkowitą nie przekraczającą 1100 mm, a układ bezkolbowy pozwolił na zastosowanie długiej, blisko 640-mm lufy. Broń działa w oparciu o wykorzystanie energii gazów prochowych pobieranych przez boczny otwór w lufie z wykorzystaniem długiego ruchu tłoka gazowego. Nowy karabin ma dosyć skomplikowany zamek, ryglowany za pomocą symetrycznych rygli rozchylnych / Rysunek: OBRSM Tarnów

Projekt rozwojowy Samopowtarzalnego Karabinu Wyborowego (SKW), który rozpoczął się w 2010, ma zostać zakończony w 2012. Nowa konstrukcja, podobnie, jak wcześniejsze powtarzalne karabiny Alex-7,62 (przyjęty do uzbrojenia WP pod kryptonimem Bor) i Alex-338, zbudowany jest w układzie bezkolbowym, z magazynkiem umieszczonym za chwytem pistoletowym. W Kielcach zostanie zaprezentowana makieta samopowtarzalnego karabinu wyborowego kalibru 8,6 mm, zaś obecnie w tarnowskim Ośrodku opracowywana jest dokumentacja konstrukcyjna i technologiczna do wykonania dwóch demonstratorów technologii, jak również powstają pierwsze elementy nowej broni.

W ramach konsorcjum, którego liderem jest WAT, powstaje w Tarnowie zdalnie sterowany system przeciwlotniczy ZSSP-35, którego uzbrojeniem jest armata automatyczna kalibru 35 mm, nieoficjalnie nazywany San-bis / Rysunek: OBRSM Tarnów

W ramach konsorcjum z WAT i Radwarem powstaje zdalnie sterowany system przeciwlotniczy ZSSP-35, oparty o licencyjną, produkowaną przez HSW, armatę automatyczną kal. 35-mm KDA. Konstrukcja ma być gotowa pod koniec 2011. Obecnie w fazie montażowej znajdują się platforma obrotowa wraz z łożem pionowym, jak również układ zasilania w amunicję i układ hydrauliczny.

W OBRSM zakończono prace nad dokumentacją stanowiska uruchomieniowego i adaptację wieżyczki z 12,7-mm wielkokalibrowym karabinem maszynowym WKM-Bz dla potrzeb demonstratora technologii systemu nahełmowego sterowania uzbrojeniem śmigłowca W-3PL Głuszec. W najbliższym czasie zostanie ona zamontowana do zabudowanej kabiny śmigłowca w celu sprawdzenia poprawności funkcjonowania.

Do końca 2011 mają zakończyć się prace nad lotniczym zasobnikiem strzeleckim LZS-12,7 uzbrojonym w 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy ZMT WKM-Bz. Obecnie skompletowane zostały trzy modele - dwa ze stalową konstrukcją nośną i jeden, docelowy, z aluminiową / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

W ramach konsorcjum, w którym liderem jest ITWL opracowano dokumentację techniczną na bazie której wykonano trzy lotnicze zasobniki strzeleckie LZS-12,7. Dwa z nich powstały ze stalową konstrukcją nośną, zaś jeden w odmianie lekkiej, z konstrukcją ze stopu aluminium. W OBRSM Tarnów opracowano konstrukcję sterownika karabinu i stworzono jego 3 egzemplarze. Obecnie trwają badania i testy zakładowe zasobnika, ze szczególnym uwzględnieniem sprawdzenia układu zasilania amunicyjnego LZS-12,7, jak również elektronicznego układu sterowania (zabezpieczenie, odbezpieczenie, sterowanie układem pneumatycznego przeładowania i elektrospustem oraz zliczania wystrzelonej amunicji). Prace nad zasobnikiem mają zostać zakończone w grudniu 2011.

Jeden z testów zakładowych - strzelanie długą serią, nowego lotniczego zasobnika strzeleckiego / Film: Remigiusz Wilk

Kolejnym projektem, nad którym pracuje OBRSM, jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z systemem rakietowym kal. 70 mm. Makietę bezzałogowej wieży z czteroprowadnicową wyrzutnią WW-4 dla niekierowanych lub naprowadzanych laserowo 70-mm pocisków rakietowych zaprezentowano na kieleckim MSPO rok temu (ZSMU-70 na Turze, Tur w klatce, 2010-09-08), jednak obecnie kompletowany jest demonstrator technologii, z odmiennym kontenerem rakietowym, głowicą optoelektroniczną umieszczoną u podstawy modułu, jak również inaczej rozmieszczonymi wyrzutniami granatów dymnych.

Na przełomie 2011/2012 mają zakończyć się prace nad napędowym karabinem maszynowym WLKM-12,7. Obok modelu, powstaną dwa prototypy wielolufowej konstrukcji, jak również jeden karabin partii próbnej. Na oficjalnej imprezie z okazji 40-lecia OBRSM ogłoszono również rozpoczęcie prac nad odmianą do naboju 7,62 mm x 51 / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Nowa, powstała pod koniec 2009 pracownia konstrukcji elektronicznych OBRSM Tarnów rozwija projekt demonstratora systemu kierowania ogniem nowej generacji. Został on rozpoczęty w 2009 i również ma się zakończyć w roku bieżącym. Prace nad SKO-NG w tarnowskim Ośrodku obejmują komputer główny, pulpit sterowania, manipulator napędów, pulpit rozdziału mocy i elementy z nim współpracujące. Opracowany został protokół transmisyjny dostosowany do standardów magistrali CAN, który będzie zaimplementowany we wszystkich urządzeniach wchodzących w skład systemu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra