Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa MiG-29KUB

Lotnictwo wojskowe, 27 czerwca 2011

Pod Achtubińskiem rozbił się myśliwiec pokładowy MiG-29KUB. Jego 2-osobowa załoga zginęła. Zaniepokojenie katastrofą wyraziły Indie, które kupują samoloty tego typu.


Do katastrofy doszło 23 czerwca po południu, 43 km od Achtubińska, w pobliżu wioski Wierchnij Baskunczak. Samolot, należący do producenta, RSK MiG, wykonywał kolejny lot testowy. Na miejscu katastrofy znaleziono rejestratory pokładowe. Nie wiadomo, co było przyczyną zdarzenia.

W katastrofie zginęło dwóch doświadczonych pilotów: płk Aleksandr Krużilin i nawigator płk Oleg Spiczka. Byli oni pilotami doświadczalnymi państwowego ośrodka prób w locie w Achtubińsku.

Rozbity prototyp MiG-29KUB wyprodukowano w 2007. Samolot został oblatany 18 marca 2008.

Katastrofa wywołała zaniepokojenie w Indiach. Dowódca indyjskiej marynarki wojennej, adm. Nirmal Verma 24 czerwca zażądał wyjaśnień na temat jej przyczyn. - Jeśli okazałoby się, że powodem katastrofy była awaria techniczna, należałoby zawiesić loty MiG-29KUB, które kupiły Indie.

Na początku czerwca do Indii dotarła trzecia partia tych myśliwców pokładowych. Na razie jest ich w bazie na wyspie Goa 11 z 16 zamówionych (MiG-29K w służbie, 2010-02-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.