Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MiG-29K w służbie

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 20 lutego 2010

Wczoraj w indyjskiej bazie lotnictwa morskiego INS Hansa na wyspie Goa, odbyła się uroczystość przyjęcia do służby pierwszych, pokładowych samolotów MiG-29K.

</span>Indyjski MiG-29KUB w czasie testów na pokładzie rosyjskiego lotniskowca (TAWKR, ciężkiego krążownika lotniskowcowego) Admirał Kuzniecow. Samoloty, w porównaniu do starszych wersji popularnych dwudziestek dziewiątek są większe (ich masa wzrosła o 30%), mają również silniki RD-33MK o zwiększonym ciągu, możliwość atakowania celów powierzchniowych oraz zmodernizowaną elektronikę, w tym radar Żuk-ME z anteną ze skanowaniem fazowym. Resurs nowych samolotów został wydłużony 2-krotnie, a koszt godziny lotu zredukowano aż o 2,5 raza / Zdjęcie: MiG

Uroczystość, z udziałem ministra obrony A.K. Antony, została zorganizowana z dużym rozmachem. Oprócz wystawy statycznej, na której zaprezentowano nowe samoloty, jeden z nich wystartował, by po chwili niemal pionową świecą zniknąć z pola widzenia gości. Później w powietrzu zaprezentowały się również inne statki powietrzne marynarki wojennej, stacjonujące na Goa: Sea Harrier, śmigłowiec Chetak, Ił-38, szkolny Kiran i Dornier Do-228, a także zespół akrobatyczny Sagar Pawan.

Pierwsze, nowe MiG-i zostały przetransportowane do Indii na pokładzie An-124 w grudniu ubiegłego roku, 5 lat po podpisaniu kontraktu o ich zakupie (zobacz: 4 MiGi-29K w Indiach). Cała szesnastka, tworząca eskadrę Czarnych Panter rozpocznie służbę na lotniskowcu INS Vikramaditya (ex-Admirał Gorszkow) w 2012, po zakończeniu jego remontu i modernizacji. Kolejne 29 samolotów - dla następnych indyjskich lotniskowców - zamówiono już w bieżącym roku (zobacz: MiGi-29K dla Indii za 1,2 mld USD).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.