Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Seryjne AIDC F-CK-1 C/D

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 30 czerwca 2011

Dzisiaj tajwańskie wojska lotnicze odebrały pierwsze 6 egzemplarzy zmodernizowanych myśliwców wielozadaniowych AIDC F-CK-1 C/D.

Jeden z prototypów F-CK-1 C/D Hsiang Sheng (waleczny sokół), zaprezentowany publicznie w 2007. Samolot należy do klasy lekkich myśliwców, a jego masa i wymiary są bardzo podobne do szkolno-bojowego KAI T-50, będąc jednocześnie trochę większe od F-5 / Zdjęcie: Chang-Song Wang

F-CK-1 są zbudowanymi na Tajwanie myśliwcami, które zastąpiły przestarzałe F-104. Zakłady Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC) opuściło w ostatniej dekadzie XX wieku 130 takich samolotów.

Już w 2001 rozpoczęto wstępne prace nad ich modernizacją. Ostatecznie w 2009 AIDC otrzymało zlecenie o wartości 590 mln USD, którego celem było przeprowadzenie istotnych zmian, w trakcie remontu kapitalnego, w 71 maszynach.

Polegały one na zainstalowaniu nowoczesnej awioniki z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi w kabinie pilota, nowego komputera kontroli lotu i zwiększenia liczby oraz odmian zabieranego uzbrojenia. Zwiększono liczbę przenoszonych pocisków powietrze-powietrzne Thien Chien 2, z dwóch do czterech. Zintegrowano z samolotem pociski antyradiolokacyjne Thien Chien 2A oraz bomby kasetowe Wan Chien.

Prace powinny zostać zrealizowane do końca przyszłego roku. Odmłodzone samoloty trafią do trzech grup 443. Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego z bazie Tainan. Pozostałe 55 maszyny będą wykorzystywane przez 427. Skrzydło z bazy Taichung.

Decyzja o ich ewentualnej modernizacji zależy do tego, czy władzom w Tajpej uda się zakupić w USA F-16 C/D (zobacz: Tajwan nie zmienia planów). Jeżeli transakcja się nie uda, jedyną alternatywą będzie odmłodzenie posiadanych myśliwców, w tym F-CK-1 A/B.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.